• Odbierz prezent
Włoskie pieniądze zniszczą strefę euro!? Szef Europejskiego Banku Centralnego komentuje

Oficjalnym środkiem płatniczym we Włoszech nadal pozostaje euro, ale ubiegły miesiąc we włoskim parlamencie wywołał lekki niepokój wśród jego zwolenników. Deputowani zagłosowali za utworzeniem równoległej do euro waluty, czyli „obligacji rządowych o niskich nominałach", które mają „wyglądać jak prawdziwe pieniądze. Według  komentatora „Financial Times” i znawcy unijnej gospodarki Wolfganga Munchau, Matteo Salvini, wicepremier Włoch i przywódca prawicowej Ligi może doprowadzić do rozpadu strefy euro.

Obligacje i co dalej?- opinie ekspertów                                                                                   

Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego dobitnie  skomentował zaistniałą sytuację: „Mini-BOTy to albo pieniądze, a w takim razie są one nielegalne, albo są to papiery dłużne i wtedy stopa zadłużenia Włoch wzrasta”. Zgodnie z opinią Munchaua obligacje mogą być i jednym i drugim. Wolfgang Munchau uważa, że wielkość nominałów obligacji byłaby taka sama jak banknotów euro. Włosi mogliby prawdopodobnie płacić nimi podatki.

Znaczy to, że obligacje

szybko stałyby się pełnoprawnym środkiem płatniczym, zwanym mini-BOT. W przypadku gdy  Wicepremier Salvini chce, by Włochy wyszły ze strefy euro, to obligacje staną się niezbędnym krokiem pośrednim do tego. Jednocześnie sfinansują one cięcia podatkowe i tworzenie ich w tej sytuacji nabiera szczególnego znaczenia. Munchau przestrzega, że gdyby wszystkie państwa członkowskie Unii  zaczęły emitować własną walutę to strefa euro  straciłaby spójność. Kryzys euro powróciłby. Podczas poprzedniego kryzysu finansowego Mario Draghi - Szef EBC obiecał, że jego bank zrobi wszystko, by uratować unię walutową, obietnicy dotrzymał i wdrożył program pomocy finansowej. Eksperci uważają, że tym razem EBC może już nie przyjść na pomoc.

 

 


Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk