• Odbierz prezent
Właściciel marki Zara planuje zamykać sklepy

11 czerwca portal Business Insider poinformował, że znany gigant branży odzieżowej – Inditex, będący właścicielem m. in. marki Zara, zamierza zamknąć część swych sklepów. Firma poniosła dotkliwe skutki pandemii koronawirusa i zamierza w większym stopniu skupić się na sprzedaży internetowej.

 

11 czerwca portal Business Insider poinformował, że gigant z branży odzieżowej Inditex zamknie ponad 1000 sklepów na świecie. Inditex jest właścicielem takich słynnych marek jak m. in. Zara, Bershka czy Stradivarius. Pandemia koronawirusa spowodowała spadek przychodów ze sprzedaży o ponad 44%. W I kwartale roku obrotowego 2020/2021, który objął okres od 1 lutego do 30 kwietnia,  przychody ze sprzedaży skurczyły się do poziomu 3,3 mld euro. Spółka zakończyła I kwartał stratą netto w wysokości 409 mln euro wobec 736 mln euro zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku. Część strat poniesionych w wyniku zamknięcia sklepów udało jej się odrobić wzrostem sprzedaży internetowej, która wzrosła o 50% rok do roku.

W trakcie najbliższych dwóch lat Inditex zamierza zamknąć przede wszystkim mniejsze sklepy i skupić się na rozwoju swych największych salonów oraz sprzedaży internetowej. Chociaż właściciel zamierza przede wszystkim zamknąć sklepy mniej znanych marek niż Zara, to właśnie ona odpowiada za 70% sprzedaży, więc najprawdopodobniej posunięcie to dotknie również sklepy tej marki.

Obecnie Inditex łącznie posiada ponad 7400 salonów swoich marek. Planuje zamknięcie od 1000 do 1200 sklepów. Poinformowano, że firma zamierza zamknąć sklepy głownie w Azji i Europie. Marki odzieżowego giganta cieszą się dużą popularnością także w Polsce, nie podano jednak informacji dotyczących planów reorganizacji w tym kraju.

Inditex planuje ponieść nakłady w łącznej wysokości 2,7 mld euro na rozwój sprzedaży internetowej oraz integracji sklepów ze stronami internetowymi w celu zapewnienia szybszych dostaw. Spółka poinformowała, że zapewni stabilność zatrudnienia, a pracownicy będą mogli zajmować się wysyłką zakupów przez internet.

Inditex z siedzibą w Hiszpanii powstał w 1975 r. Jego założycielem i szefem jest Amancio Ortega. Obecnie firma jest obecna w ponad 90 krajach na świecie.

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk