• Odbierz prezent
Władze Niemiec, Francji i Włoch poinformowały dziś o zaprzestaniu szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Problemy szczepień?
fot. freepik.com

Dzisiejsza sesja na rynku akcji rozpoczęła się w całkiem dobrych nastrojach. Po zeszłotygodniowej zwyżce, główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie otworzyły się nieznacznie powyżej poziomów piątkowego zamknięcia. Niemiecki indeks giełdowy konsolidował przez większość sesji blisko historycznych maksimów, jednak końcówka dnia przyniosła nieznaczne cofnięcie, co ma związek z negatywnymi doniesieniami w sprawie szczepień na koronawirusa. Władze Niemiec, Francji i Włoch poinformowały dziś o zaprzestaniu szczepienia preparatem firmy AstraZeneca.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Niemniej ruch w dół jest niewielki, ostatecznie niemiecki DAX przecenił się dziś 0,28%, francuski CAC40 stracił 0,18%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,17% niżej. Tak czy inaczej dzisiejsze ruchy nie zmieniają sentymentu w średnim terminie, który wciąż pozostaje wzrostowy. Choć korekta spadkowa może pojawić się w każdym momencie, tak na razie brakuje jakichkolwiek sygnałów technicznych mogących sugerować głębsze cofnięcie. Podobnie wyglądała sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie indeks dwudziestu największych spółek przecenił się 0,24%. Jeśli chodzi o sytuację w średnim terminie indeks WIG20 pozostaje w ruchu bocznym. Oporem pozostaje stefa przy 2015 pkt, która dziś został naruszona, jednak rynkowe byki nie zdołały jej sforsować.

Z kolei wsparcie wypada w rejonach 1870 pkt. Dopiero pokonanie jednego z tych poziomów mogłoby doprowadzić do większego ruchu trendowego. Jeśli chodzi o poszczególne spółki, wśród blue chipów najlepiej radziły sobie walory CD Projekt, gdzie wzrosty przekroczyły 1,5%. Ponad 1% wzrosty obserwowaliśmy także na akcjach Pekao i PZU. Najgorzej radziła sobie z kolei Jastrzębska Spółka Węglowa, gdzie doszło do ponad 3% przeceny. Więcej niż 1% traciły także akcje Dino Polska, Allegro i PKN Orlen.  Jeśli chodzi o rynek akcji za oceanem, dziś sesja w USA rozpoczęła się godzinę wcześniej z racji zmiany czasu - o 14:30. Główne indeksy giełdowe w USA otworzyły się w rejonach poziomu piątkowego zamknięcia, a kolejne godziny nie przyniosą rozstrzygnięcia, obserwujemy lokalny ruch boczny. Większej zmienności na rynku akcji należy się spodziewać w najbliższą środę, kiedy Rezerwa Federalna podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Czy Fed podejmie działania aby obniżyć rosnące w ostatnim czasie rentowności?  


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk