• Odbierz prezent
Wkrótce nadejdzie ważna decyzja! Wyjaśniamy dlaczego pozytywna opinia będzie katastrofalna dla jednego z najważniejszych sektorów
fot. freepik.com

W czerwcu zapadną kluczowe decyzje w kwestiach frankowych. Trybunał Sprawiedliwości UE ma wydać wyrok w sprawie C-520/21, która dotyczy wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu we frankach szwajcarskich (CHF). 

 

  • 15 czerwca ma zapaść wyrok w sprawie  C-520/21 potocznie zwanej “sprawą Frankowiczów”. 
  • Oczekuje się, że TSUE podzieli negatywną opinię rzecznika TSUE, a to przyczyni się do kolejnych pozwów o stwierdzenie nieważności umów kredytowych. 
  • Decyzja ta będzie obciążająca dla sektora bankowego, osoby mające kredyt w złotówkach mogą czuć się dodatkowo poszkodowane.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

Frankowicze wygrają? Kluczowy wyrok za rogiem 

15 czerwca Trybunał Sprawiedliwości UE ma przedstawić wyrok w sprawie kluczowej kwestii, która obejmuje umowy Frankowiczów z bankami. Mowa o tzw. wynagrodzeniu za korzystanie z kapitału. W połowie czerwca ma zostać także ogłoszona decyzja dotycząca wniosków o zawieszenie płatności rat. 

Warto przypomnieć, że jeszcze w połowie lutego opublikowano opinię rzecznika TSUE, która dotyczyła wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Sprawa ta trafiła do trybunału ze względu na sądowy spór Banku Millenium i Arkadiusza Szczęśniaka reprezentującego Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. W przypadku, gdy dłużnik (do momentu prawnego zakwestionowania umowy) zdążył spłacić więcej, niż pożyczył, wówczas jeśli kontrakt zostanie uznany za niewiążący, kredytobiorca może uznać, że bank bezumownie korzystał z jego środków. 

Zobacz również: Ta spółka z GPW zarabia krocie na kredytach frankowych, porozmawialiśmy z jej prezesem o planach na przyszłość

 

 

Potencjalnym zagrożeniem może być natomiast prawo unijne, szczególnie zapisy dotyczące dyrektywy konsumenckie. Mogą one blokować domaganie się przez kredytobiorców wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. 

 

Notowania CHF/PLN

FXMAG gospodarka wkrótce nadejdzie ważna decyzja! wyjaśniamy dlaczego pozytywna opinia będzie katastrofalna dla jednego z najważniejszych sektorów  banki, co dalej z frankowiczami, co dalej ze sprawami frankowymi, decyzja tsue kiedy, frankowicze kto to, jak dużo pozwów frankowych, jak opinia tsue wpłynęła na banki, jak opinia tsue wpłynie na sektor banków, jak sektor bankowy zareagował na opinię rzecznika tsue, jak spółki bankowe zareagowały na opinię rzecznika tsue, jak zmienił się kurs franka po decyzji tsue, jaka decyzja rzecznika tsue, jaka sytuacja banku bnp paribas po decyzji tsue, jaka sytuacja santandera po decyzji tsue, jaki kurs chf/pln, jaki kurs franka, jaki wpływ decyzji tsue na banki, jakie będą konsekwencje wyroku tsue dla polskich banków, jakie notowania chf/pln, jakie skutki decyzji tsue, jakie skutki decyzji tsue dla sektora bankowego, kiedy decyzja tsue w sprawie frankowiczów, kredyty we frankach, kredyty we frankach o co chodzi, które banki są zagrożone po decyzji tsue, sektor bankowy, tsue,chf/pln 1

Źródło: TradingView 

  

Wyrok niesprawiedliwy dla osób mających kredyty złotówkowe?

“Gdyby treść rozstrzygnięcia pokrywała się z treścią opinii rzecznika to byłby ogromny cios dla sektora bankowego, finansowego, dla jego kondycji, dla możliwości finansowania gospodarki, kredytowania przedsiębiorstw. Koszt będzie wyrażał się w konieczności znaczącego zwiększenia rezerw i dużych ograniczeń w bieżących możliwościach kredytowania. Konsekwencje z punktu widzenia ekonomiczno-finansowego będą dotkliwe” - skomentował Dariusz Białek, prezes ZBP. 

Białek wskazuje także, że pozytywny wynik będzie niekorzystny dla osób, które mają kredyt w polskiej walucie. Jeśli decyzja Trybunału będzie negatywna z perspektywy banków, wówczas będzie oznaczać to transfer ogromnego kapitału do stosunkowo niewielkiej grupy kredytobiorców. Białek wyjaśnia, że w skali kraju “tylko” 330 tys. czynnych kredytów walutowych stanowią Frankowicze. Portal PropertyNews, cytując prezesa ZBP, wspomniał, że Polacy, którzy muszą spłacać kredyt w złotówkach, mogą czuć się poszkodowani. Dla jednej grupy kredytobiorców wyrok będzie oznaczał de facto darmowy kredyt na nieruchomość, która pozostanie w majątku klienta. Ponadto przez lata wartość domu czy mieszkania wzrosła, a dana osoba mogła czerpać z tego bezpośredni zysk, m.in. poprzez wynajem. 

Zobacz również: Gigant polskiej bankowości zaskakuje wynikami za I kwartał! I podaje niesamowite liczby odnośnie kredytów frankowych

 

Notowania WIG-banki 

FXMAG gospodarka wkrótce nadejdzie ważna decyzja! wyjaśniamy dlaczego pozytywna opinia będzie katastrofalna dla jednego z najważniejszych sektorów  banki, co dalej z frankowiczami, co dalej ze sprawami frankowymi, decyzja tsue kiedy, frankowicze kto to, jak dużo pozwów frankowych, jak opinia tsue wpłynęła na banki, jak opinia tsue wpłynie na sektor banków, jak sektor bankowy zareagował na opinię rzecznika tsue, jak spółki bankowe zareagowały na opinię rzecznika tsue, jak zmienił się kurs franka po decyzji tsue, jaka decyzja rzecznika tsue, jaka sytuacja banku bnp paribas po decyzji tsue, jaka sytuacja santandera po decyzji tsue, jaki kurs chf/pln, jaki kurs franka, jaki wpływ decyzji tsue na banki, jakie będą konsekwencje wyroku tsue dla polskich banków, jakie notowania chf/pln, jakie skutki decyzji tsue, jakie skutki decyzji tsue dla sektora bankowego, kiedy decyzja tsue w sprawie frankowiczów, kredyty we frankach, kredyty we frankach o co chodzi, które banki są zagrożone po decyzji tsue, sektor bankowy, tsue,chf/pln 2

Źródło: GPW Benchmark 

 

Z majowej opinii KNF wynika, że wyrok negatywny z perspektywy sektora bankowego będzie skutkował utworzeniem przez sektor dodatkowych rezerw. Według wcześniejszych szacunków instytucje komercyjne stracą na całej sprawie ok. 100 mld zł. Banki mogą zostać zmuszone do drastycznych cięć w liczbie udzielanych kredytów, co w obecnym otoczeniu makroekonomicznym będzie szczególnie dotkliwe. Najbardziej ucierpią kredyty inwestycyjne oraz długoterminowe finansowe projektów. W praktyce wszyscy zapłacimy za pogorszenie tych perspektyw. Biorąc pod uwagę, że banki komercyjne stanowią główne źródło finansowania, gospodarka może odczuć skutki stagnacji w sektorze.


Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk