• Odbierz prezent
elektrownia enea smog

Agenci Delegatury CBA w Białymstoku w ramach prowadzonego śledztwa dotyczącego wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w spółce skarbu państwa tj. ENEA S.A. polegającej na nieprawidłowym obrocie biomasą weszli do 10 biur i firm na terenie całej Polski.

 

Szybkie działanie

CBA poinformowało, że zabezpieczane są dokumenty i dane elektroniczne. Śledztwo dotyczy zakupu tzw. zwykłej biomasy przez spółkę zależną od ENEA S.A. i jej ewidencjonowanie już jako droższej biomasy energetycznej. Według ustaleń takie odpady trafiały i były spalane w Elektrociepłowni Białystok od 2012 r. Przeszukania prowadzone są w siedzibach spółek prywatnych uczestniczących w procederze i w Elektrociepłowni Białystok. Kolejne dowody zabezpieczane są także w jednym z departamentów Urzędu Regulacji Energetyki i w siedzibie ENEA S.A. w Kozienicach. Szacunkowa strata dla ENEA S.A. mogła wynieść ponad 56 mln zł.

 

Reakcja rynku

Wbrew pozorom informację tą pozytywnie odebrał rynek. Kurs akcji lekko wzrósł. Akcjonariusze zareagowali pełnym optymizmem na wydarzenia z CBA. Jak niektórzy podkreślają, całe wydarzenie może podnieść rentowność spółki. Z drugiej strony informacja ta może dowodzić, że zarząd nie do końca panuje nad kosztami.


FXMAG akcje wkroczenie cba podnosi rentowność? enea i obrót biomasą enea cba 1

Wykres ENEA w zakresie 5 dni

 

Oczekiwanie na dywidendę

Z niecierpliwością akcjonariusze oczekują na informacje o dywidendzie. Jak głoszą informacje na forach, prawdopodobnie informacje o ewentualnym podziału zysku pojawią się w czerwcu. Spółka w poprzednich latach przeprowadzała już wypłatę dywidendy, możliwe, że w tym roku będzie podobnie.


Szymon Maj

Działacz społeczny, autor. Zwolennik analizy fundamentalnej, przy jednoczesnej obserwacji wartości wolumenu. Po godzinach baczny obserwator społecznego aspektu giełdy.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk