• Odbierz prezent
dywidendy gpw

W tym tygodniu inwestorów z warszawskiej giełdy czeka kolejny gorący okres sezonu dywidendowego. W najbliższych dniach będą mieć oni ostatnią okazję do zapisania się na dywidendy 16 spółek z warszawskiej giełdy. Sprawdźmy jak atrakcyjne opcje mogą to być dla inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatnie notowania z możliwością zakupu akcji z prawem do dywidendy (z uwzględnieniem cyklu rozliczeniowego T+2; w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

 • Biofactory - 3 lipca (27 sierpnia)
 • Aplisens - 3 lipca (19 lipca)
 • Lentex - 4 lipca (23 lipca)
 • Pekao - 4 lipca (20 lipca)
 • Amica Wronki - 4 lipca (16 lipca)
 • Sanok - 4 lipca (26 lipca)
 • MEX Polska - 4 lipca (30 września)
 • Ergis - 5 lipca (16 lipca)
 • Private Equity Managers - 5 lipca (9 września)
 • Famur - 5 lipca (17 lipca)
 • Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości – 5 lipca (23 lipca)
 • Wirtualna Polska - 6 lipca (20 lipca)
 • North Coast - 6 lipca (31 lipca)
 • Zakłady Chemiczne Police - 6 lipca (24 lipca)
 • PlayWay - 6 lipca (24 lipca)
 • IAI - 6 lipca (17 lipca)

 

Stopa dywidendy

W tym tygodniu nie mamy spółek oferujących dwucyfrowe stopy dywidendy. Kilka oferuje jednak bardzo atrakcyjne stopy – powyżej 8%. Najlepiej pod tym względem wypada Famur. Spółka przeznaczyła prawie 253 mln zł na wypłaty dla akcjonariuszy. Na jedną akcję przypadnie 0,44 zł dywidendy, co daje stopę zwrotu na poziomie 8,6%. Niewiele niższą stopę dywidendy oferuje Sanok, który na wypłatę dywidendy przeznacza prawie 81 mln zł. Na jedną akcję przypada tym samym 3,00 zł dywidendy, co daje stopę zwrotu na poziomie 8,3%. Taką samą stopę dywidendy oferuje Private Equity Managers (PEM). Spółka wypłaca w sumie ponad 10 mln złotych w ramach dywidendy, w prawie 1/4 finansując wypłatę kapitałem zapasowym. Na jedną akcję spółki podobnie jak w ubiegłym roku przypadnie 2,93 zł dywidendy.

Pod względem wysokości stopy dywidendy wyróżnić możemy jeszcze 2 spółki. Pierwsza z nich to Lentex ze stopą dywidendy na poziomie 6,8%. Drugą jest bank Pekao. Spółka przeznaczyła na wypłatę ponad 2,07 mld, czyli 99,3% jednostkowego zysku netto z ubiegłego roku. To jedna z ciekawszych dywidend w sektorze bankowym, która umożliwiona została przez pozytywną rekomendację Komisji Nadzoru Finansowego.

 

dywidenda

 

Historia wypłat

Na przestrzeni ostatniej dekady najsolidniejszymi spośród omawianych spółek w kontekście wypłat dywidend były Sanok i Pekao. Dla obu spółek nadchodząca wypłata będzie dziewiątą z rzędu. Przy analizie trendu wysokości wypłat lepiej wypada Sanok, którego dywidenda systematycznie rośnie, choć aktualna będzie nieco niższa od rekordowej z ubiegłego roku. Dywidenda w przypadku Pekao rosła do 2013 roku, ale od tego czasu nieznacznie spada i aktualna będzie niższa od ubiegłorocznej. Solidnym płatnikiem dywidend okazuje się również Aplisens, w przypadku którego będziemy mieli do czynienia z siódmą wypłatą z rzędu. Tren wypłat w tym przypadku jest rosnący, a dywidenda za 2017 rok będzie najwyższą w historii. Taką samą liczbę wypłat na przestrzeni ostatniej dekady jak Aplisens mają jeszcze Amica Wronki i Lentex, ale biorąc pod uwagę wypłaty pod rząd w ich przypadku dywidenda za 2016 rok będzie szóstą kolejną. Przy drugiej z tych spółek warto odnotować, że podnosi ona wysokość wypłat bardzo systematycznie. Wyróżnić możemy jeszcze IAI, która dokona szóstej wypłaty z rzędu i przy okazji rekordowej pod względem wysokości (2 razy wyższej niż przed rokiem). Jedynym debiutantem wśród spółek dywidendowych w omawianym gronie jest PlayWay – spółka z sektora gier komputerowych.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę zarówno wysokość stopy najbliższej dywidendy, jak i historię wypłat na wyróżnienie najbardziej zasługuje Sanok. Spółka wypłaca atrakcyjną dywidendę i ma długą, oraz wzrostową historię wypłat. Minusem w jej przypadku jest sytuacja techniczna – od roku notowania spółki znajdują się w trendzie spadkowym, w ramach którego cena akcji stopniała o ponad połowę. Od maja widoczna jest jednak próba odbicia. Na wyróżnienie zasługują także Pekao i Lentex. Pierwsza z nich jest jedną z największych spółek na giełdzie, z solidną historią wypłat. Nie jest przy tym zagrożona, tak jak inne banki, ograniczeniami ze strony KNF, związanymi z portfelem kredytów w walutach obcych. Lentex z kolei ma przed sobą najwyższą w historii dywidendę, oraz solidną i wzrostową historię wypłat. W jej przypadku minusem jest niższy free float i płynność w porównaniu z innymi wyróżnionymi spółkami.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk