• Odbierz prezent
WIGBanki motorem napędowym wzrostów na GPW. Akcje Santander, PKO BP oraz Alior w górę o ponad 7%

Czwartkowa sesja na GPW odbyła się w otoczeniu ściśle pozytywnego sentymentu na co od samego rana wskazywały notowania kontraktów terminowych na amerykański S&P 500 i niemiecki DAX30, a także konieczność dostosowania notowań do wyników pozytywnej sesji w USA z dnia poprzedniego. W związku z powyższym samo otwarcie się warszawskiego parkietu przyniosło wzrostową lukę jednoznacznie wskazując na przewagę strony popytowej. Dobre nastroje na rynkach bazowych pozwalały utrzymać taki układ przez następne godziny sesji. Szeroki WIG w dniu wczorajszym zyskał 2,86% i znajduje się na najwyższym poziomie od lipca 2019 roku, co oznacza iż warszawski parkiet odrobił całość spadków z covidowej przeceny na wiosnę. Najsilniej rosnącym indeksem na GPW w czwartek był WIG20, który zyskał aż 3,23% zbliżając się do kluczowego oporu w rejonie 2100 pkt.

Największy wpływ na indeks blue chipów miały notowania akcji KGHM, które wzrosły aż o 9,62%, dzięki rosnącym cenom miedzi i oczekiwaniom inwestorów względem powrotu gospodarek do normalności. Bardzo dobrą sesję ma za sobą również sektor bankowy, który pomimo widma kolejnej obniżki stóp procentowych, zyskuje na fali zdjęcia ryzyka dużych podwyżek składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny dzięki przymusowej restrukturyzacji Idea Banku. Najsilniej rósł Santander (+7,64%), PKO BP (+7,44%) i Alior (+7,40%).

Bardzo dobrą sesję zanotowały także amerykańskie parkiety

S&P 500 (+1,48%) zakończył dzień na nowych historycznych maksimach pokonując poziom 3800 pkt. W trakcie sesji na nowych historycznych maksimach notowany był także Nasdaq 100, który jednakże ostatecznie zamknął dzień minimalnie poniżej dotychczasowego maksimum. Pomimo powyższego Nasdaq 100 zakończył dzień z wynikiem +2,51%, wskazując na kontynuację bardzo dobrych wyników spółek z sektora technologicznego. Ostatecznie sesja w USA potwierdza, iż wśród inwestorów panuje optymizm związany z przejęciem całkowitej władzy przez Demokratów, a kwestia zamieszek na Kapitolu z punktu widzenia rynków finansowych jest drugoplanowa.

Wzrostowe notowania kontraktów terminowych na DAX30 oraz na S&P 500 wskazują, iż pierwsza godzina sesji w Warszawie powinna być pod kontrolą strony popytowej. W dalszych godzinach kluczowe pozostanie zachowanie się rynków bazowych. Zwracamy uwagę, iż jak w każdy pierwszy piątek miesiąca o 14:30 na rynek napłyną kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy, w związku z czym z znaczącymi przetasowaniami inwestorzy mogą poczekać do późniejszych godzin.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk