• Odbierz prezent
WIG20 w górę, DAX w dół. Zawirowania na walutach spowodowane słowami Trump'a - komentarz walutowy

Ostatnia sesja tego tygodnia rozpoczęła się w dosyć spokojnych nastrojach. Europejskie indeksy poruszały się płasko, co nie przeszkadzało naszemu parkietowi w umiarkowanych wzrostach, któremu pomagał umacniający się złoty. W południe obraz globalnych rynków uległ kompletnemu odwróceniu, a wszystko za sprawą Trumpa, który w wywiadzie dla brytyjskiego CNBC stwierdził, że nie widzi przeszkód, aby objąć cłami wszystkie chińskie produkty importowane do Stanów Zjednoczonych.

 

Na początku tygodnia atmosfera na rynkach była dosyć spokojna. Wczoraj wieczorem po dłuższej przerwie pierwszy raz głos zabrał prezydent USA, który próbował podważyć niezależność Fedu. Stanowczo wyraził on swoje niezadowolenie z restrykcyjnej polityki Rezerwy Federalnej i dał jasno do zrozumienia, że nie popiera dalszych podwyżek stóp procentowych. Jego poglądy rynek znał jeszcze przed wyborami, lecz po raz pierwszy jako prezydent zdecydował się on na tak ostre słowa. Efektem były silne spadki na dolarze, który kilka godzin wcześniej notowany był jeszcze na kilkumiesięcznych maksimach. Z kolei dzisiaj w samo południe podczas wywiadu w programie "Squawk Box" Trump powiedział, że jest gotowy na nałożenie kolejnych ceł na chińskie produkty o łącznej wartości 500 mld USD czyli całego chińskiego eksportu do USA. Dodał on, że cła nie mają podtekstu politycznego, lecz kierowane są troską o dobro własnego kraju. W efekcie obserwujemy silną przecenę na większości światowych indeksów. Niemiecki DAX w kilka minut runął o ponad 100 punktów. Wbrew europejskim nastrojom Wall Street zachowuje się dosyć spokojnie, a S&P500 utrzymuje się powyżej okrągłego poziomu 2800 punktów. Indeksom w Eurolandzie bez wątpienia szkodzi umacniające się euro oraz twarda postawa Trumpa w negocjacjach handlowych, co z pewnością będzie miało wpływ na negocjacje pomiędzy Białym Domem a Unią Europejską.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Indeks największych spółek warszawskiej giełdy pomimo słabych nastrojów na parkietach zachodnioeuropejskich zalicza całkiem udany koniec tygodnia. Wzrostom z pewnością sprzyja silniejszy złoty, który po dobrych danych z polskiej gospodarki oraz jastrzębim tonie członków RPP umacnia się, a kurs dolara do złotego USDPLN schodzi poniżej poziomu 3,7000. Warto zwrócić uwagę na bardzo dobre wyniki finansowe za 2 kwartał naszego paliwowego potentata - PKN Orlen, który zaliczył najlepszy wynik detalu w całej swojej historii. Dobrze radzi sobie również sektor bankowy, co biorąc pod uwagę bardzo duży udział tej branży w indeksie blue chipów jest kolejnym argumentem przemawiającym za bykami na Książęcej.

 

sporządził Piotr Jaromin, Analityk Rynków Finansowych XTB, piotr.jaromin@xtb.com

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk