Advertisement
  • Odbierz prezent
WIG20 spadł o 0,07%, mWIG40 o 0,09%, sWIG80 +0,82%. Najlepiej radziły sobie akcje giełdowe CI Games oraz LiveChat!

Amerykańskie giełdy pod wpływem optymizmu związanego z zaawansowaniem prac nad szczepionkami oraz bardzo dobrymi danymi ekonomicznymi zakończyły wzrostami trzeci tydzień z rzędu. Indeks S&P 500 wzrósł o 1,25%, a Dow Jones Indus. o 2,29%.

Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w czerwcu (porównując z majem) o 7,5%. Produkcja przemysłowa wzrosła najmocniej od 1959 roku, co zaskoczyło większość analityków. Po dwumiesięcznym odbiciu sprzedaż detaliczna prawie wróciła do poziomu sprzed wirusa, w dużej mierze dzięki bezpośredniemu wsparciu i transferom fiskalnym od rządu do konsumentów. Wzrosty sprzedaży notowały sklepy stacjonarne, restauracje, stacje benzynowe. Ponieważ rozszerzone zasiłki dla bezrobotnych mają wygasnąć pod koniec miesiąca, oczekuje się, że Kongresowi uda się osiągnąć porozumienie w sprawie nowego pakietu pomocowego, który jest niezbędny do dalszego wsparcia ożywienia gospodarczego. Analizując zeszłotygodniowe zachowania amerykańskich indeksów giełdowych warto odnotować jednak, że technologiczny Nasdaq (-1,08%) cofnął się ze swoich rekordowych poziomów. Było to związane z rotacją ze spółek technologicznych do przemysłowych. Podobną tendencję można było zauważyć analizując strukturę wyników komponentów indeksu S&P 500.

W Warszawie natomiast w ostatnim tygodniu notowaliśmy niewielkie zmiany głównych indeksów. WIG wzrósł o 0,22%, WIG20 spadł o 0,07%, a mWIG40 o 0,09%. Najlepiej ponownie zachowywał się indeks najmniejszych spółek, sWIG80 (+0,82%). Najkorzystniej w ostatnim tygodniu z wymienionego indeksu zaprezentowały się akcje CI Games (+39,29%, dobra sprzedaż gry Sniper Ghost Warrior Contracts), oraz LiveChat (+11,96% po prezentacji szacunkowych wyników sprzedażowych). Po drugiej stronie znalazła się tym razem Vistula Retail Group (-12,03%), po tym jak rynek niezbyt optymistycznie odebrał powołanie przez Radę Nadzorczą nowego prezesa. W gronie największych spółek najlepiej zachowywały się akcje Orange Polska (+10,64%), po informacjach o potencjalne sprzedaży sieci światłowodowej należącej do spółki.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk