• Odbierz prezent
WIG20 przywitał Allegro krwistą czerwienią. A to może być dopiero początek
fot. freepik.com

Na czwartkowej sesji po raz pierwszy w skład indeksu czołowych dwudziestu spółek na GPW wszedł niedawny debiutant - Grupa Allegro. Mimo tego, że największa spółka na warszawskim parkiecie jest obecnie na trzyprocentowym plusie, to presja podażowa ze strony pozostałych spółek wchodzących w skład WIG20 sprawiła, że indeks traci obecnie niemal 2%.

 

Po zakończeniu środowej sesji doszło do zapowiadanej wcześniej niestandardowej rewizji portfela indeksowego WIG20 (i tym samym również mWIG40 oraz sWIG80), w ramach której Grupa Allegro zastąpiła w czołowym indeksie GPW mBank, który trafił do indeksu średnich spółek (mWIG40).

Allegro uzyskało 12,17% udział w portfelu WIG20, zajmując drugie miejsce, tuż za CD Projekt, którego aktualny udział w portfelu indeksowym wynosi 13,88% (wcześniej było to 15,32%). Obie spółki odpowiadają obecnie za 26,05% udziału w portfelu WIG20, co może mieć istotne konsekwencje dla notowań indeksu w najbliższym czasie. Na trzecim miejscu wagi portfela znalazło się PKO BP (10,22%).

 

Do niestandardowej rewizji składu indeksów dochodzi wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach, m.in. wtedy gdy debiutująca na giełdzie spółka jest na tyle duża, że wartość jej akcji w wolnym obrocie (free float) przekracza 5% wyceny portfela danego indeksu w dniu pierwszej sesji giełdowej. Taka sytuacja miała miejsce właśnie na debiucie Allegro, który był największym wydarzeniem tego rodzaju w historii warszawskiej giełdy.

 

Aktualnie indeks WIG20 wyceniany jest na 1638,10 pkt., co jest spadkiem o niecałe 2% od zamknięcia wczorajszej sesji.

Czytaj także: Wiemy ile akcji właściciele Allegro sprzedali od debiutu. Sprawdź, ile na tym zarobili

W poniedziałek miał miejsce historyczny debiut na warszawskiej giełdzie - pierwszy dzień notowań ma za sobą  Grupa Allegro, której akcje na debiutanckiej sesji wzrosły aż o 62,8%. Giełdowa wartość Allegro na poniedziałkowej sesji zatrzymała się na 71,6 mld złotych. Dotychczas żadna spółka na warszaw.. Czytaj
Wiemy ile akcji właściciele Allegro sprzedali od debiutu. Sprawdź, ile na tym zarobili

 

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk