• Odbierz prezent
WIG20 ponad 3% w dół. Potężny spadek indeksu DAX. Podsumowanie tygodnia

Amerykańskie akcje spadły w zeszłym tygodniu kolejny, czwarty tydzień z rzędu, co oznacza najdłuższą serię od 2019 roku. Inwestorzy obawiają się dalszego wzrostu napięcia na linii USA-Chiny oraz zapowiedziami braku szerokiego dostępu do szczepionki na koronawirusa przed kwietniem 2021 roku. Dane dotyczące zatrudnienia okazały się gorsze od oczekiwań (870 tys. vs oczekiwane 843 tys. wniosków o zasiłek), gasły też nadzieje, że nowy pakiet bodźców fiskalnych zostanie uchwalony.

W zeszłym tygodniu akcje spółek o największej kapitalizacji przyniosły inwestorom lepsze stopy zwrotu niż indeks S&P500 (-0,63%). Nie zmienia to jednak faktu, że od początku miesiąca firmy: Microsoft, Apple, Netflix, Amazon i Facebook są nadal pod kreską. Spółki o małej kapitalizacji i spółki cykliczne ucierpiały najbardziej z powodu wiadomości, że prace nad wynalezieniem szczepionki nie są tak zaawansowane, jak początkowo sądzono. Śmierć Ruth Bader Ginsburg, sędzi Sądu Najwyższego, wywołała obawy, że rozmowy nad pakietem stymulacyjnym między Republikanami a Demokratami mogą zostać przyćmione przez polityczną bitwę o kandydata do Sądu Najwyższego.

Główne europejskie indeksy zanotowały w zeszłym tygodniu spadki po tym jak odnotowano gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Nowe przypadki zachorowań skłoniły niektóre kraje do wprowadzenia surowszych środków bezpieczeństwa. Oznaki, że ożywienie gospodarcze może utknąć w martwym punkcie, ciążyły posiadaczom papierów udziałowych. Ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 3,60% niżej, podczas gdy niemiecki DAX spadł o 4,93%, francuski CAC 40 spadł o 4,99%, a włoski FTSE MIB spadł o 4,23%.

W Warszawie główne indeksy zanotowały również spadki. WIG spadł o 3,07%, WIG20 o 3,33%, mWIG40 zanotował spadek o 1,9%, a sWIG80 o 3,13%. Najmocniejszą spółką w gronie WIG20 w zeszłym tygodniu okazał się Play. Kurs akcji wzrósł o 37,3% do poziomu 38,58 zł, po tym jak francuski Iliad ogłosił wezwanie na 100% akcji spółki po 39 zł za akcje. Po drugiej stronie znalazły się tym razem akcje CCC (-15,31%) oraz JSW (-13,20%) i KGHM (-11,94%) w ślad za cenami cen surowców. Inwestorzy pozbywali się w zeszłym tygodniu akcji również w celu zwolnienia środków pod IPO spółki Allegro, które zapowiada się niezwykle ciekawie po komunikacie o dziesięciokrotnym pokryciu księgi popytu po maksymalnej cenie.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk