• Odbierz prezent
sWIG80 spadł o 25% w półtora roku. Między okazją a spadającym nożem

Z giełdowymi „mądrościami” jest tak, że niemal każdej odpowiada inna, mówiąca coś całkiem przeciwnego. Przykład adekwatny do sytuacji w sektorze naszych małych i średnich spółek, to „kupuj gdy leje się krew” oraz „nie łap spadającego noża”.

 

Notowania sWIG80 - komentarz

Każdy może więc wybrać sobie tę wersję, która mu bardziej odpowiada, ale istota problemu leży w tym, że często nie wiadomo z jakim rynkowym przypadkiem mamy do czynienia i trudno podejmować decyzje, szczególnie gdy notowania spadają. A w przypadku sWIG80 spadają już od prawie półtora roku i to aż o 25 proc., spełniając tym samym umowne kryterium, uprawniające do mówienia o bessie. Indeks średnich spółek jeszcze do tego etapu nie dotarł, ale podąża podobną ścieżką.


WIG20 - trudne chwile

Równie trudne chwile przeżywał do niedawna WIG20, który pod koniec czerwca notował spadek sięgający 20 proc., a więc także stanął na granicy bessy. Wyszedł jednak z opresji obronną ręką, zwyżkując od tego czasu o ponad 12 proc. Generalnie przeważa pogląd, że duże firmy radzą sobie w obecnych warunkach znacznie lepiej niż małe i średnie, które muszą się borykać z większymi problemami. Patrząc jednak na wyniki finansowe w obu grupach, tendencje są raczej podobne, czyli niezbyt optymistyczne.

Czytaj także: WIG20 odbija. Na Wall Street giełda zamknięta ze względu na Święto Pracy

Pierwsza sesja tego tygodnia kończy się w spokojnych nastrojach. Tradycyjnie z początkiem września mamy do czynienia z brakiem sesji na Wall Street w związku ze Świętem Pracy. Nie sprzyja to wysokiej zmienności i aktywności inwestorów, co widać podczas pierwszej sesji września. Co przyniesie nam no.. Czytaj
WIG20 odbija. Na Wall Street giełda zamknięta ze względu na Święto Pracy

Tym co oba segmenty wyraźnie odróżnia, to podejście inwestorów. Wszystko wskazuje na to, że zagraniczni gracze, dominujący w sektorze naszych blue chips, postanowili skorzystać z okazji, a krajowi inwestorzy, głównie indywidualni, przeważający w segmencie małych i średnich spółek, wciąż czekają, obawiając się łapać spadającego noża.

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk