• Sklep
  • Odbierz prezent
WIG20 na zielono: PGNiG zyskuje dzięki TSUE, PKN Orlen i Pekao w górę, spadek CD Projekt

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie po raz kolejny kończy się na zielono, choć nie aż tak optymistycznie jak na początku tygodnia handlowego. Indeks szerokiego rynku WIG zakończył sesję ze wzrostem o 0,37% przy kursie 57 893,23 pkt. Na plusie również indeks dwudziestu czołowych spółek na GPW, WIG20 - wzrost o 0,62% przy kursie 2 187,80 pkt. Nieznacznie gorzej radziły sobie pozostałe główne indeksy, mWIG40 (-0,56%) oraz sWIG80 (0,13%). Nie po raz pierwszy pokazuje to, że blue chipy są motorem napędowym warszawskiego parkietu.

 

Dzisiejszym liderem wzrostów na WIG20 nie bez powodów był PGNiG, który zanotował 4,14% wzrost przy kursie 5,0050 PLN i obrocie przekraczającym 41 mln złotych. Jednym z powodów wzrostów mogła być dzisiejsza decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE, który wydał korzystny dla Polski wyrok ws. wykorzystania przez rosyjski Gazprom gazociągu Opal, będącego odnogą słynnego Nord Stream, który całkowicie omija Polskę. Mocne wzrosty przy ponad 110 mln obrocie zanotował również PKN Orlen, którego akcje zyskały dziś ponad 3,6%, zamykając sesję na kursie 94,5000 PLN. Wczorajsze straty próbował odrobić dziś Dino Polska, który zyskał 3,12% po wczorajszych spadkach o niecałe 3,8%.

Kolejna udaną sesję w tym tygodniu ma za sobą Pekao, który dziś po raz drugi z rzędu może pochwalić się najwyższą wartością obrotu, dochodzącą do niecałych 132 mln złotych. Pekao na dzisiejszej sesji zyskał niecałe 1,5% przy kursie 107,1000 PLN za akcję. Niewiele niższy obrót zanotował PKO BP (niecałe 128 mln złotych), który zakończył sesję ze wzrostem o 0,56% przy kursie 41,4000 PLN.

Największym przegranym wśród spółek WIG20 był cieszący się ostatnio wyjątkowo dobrą passą CD Projekt, który stracił we wtorek ponad 4,2% (249,0000 PLN za akcję).

Czytaj także: Zielony poniedziałek na GPW: 2,5% WIG20, mBank 5% w górę, rekordowe obroty Pekao, duże wzrosty PKO BP i PKN Orlen

Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się z dominacją koloru zielonego. Czyżby weekendowe konwencje programowe czołowych partii politycznych, przepełnione mało realistycznymi ekonomicznie obietnicami wpłynęły na optymizm inwestorów?   Indeks szerokiego rynku WIG zakończył ponie.. Czytaj
Zielony poniedziałek na GPW: 2,5% WIG20, mBank 5% w górę, rekordowe obroty Pekao, duże wzrosty PKO BP i PKN Orlen

 

 

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk