• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
WIG20 na czerwono. Spadki również na wszystkich pozostałych giełdach!

Powoli zbliżamy się do połowy miesiąca, która zdecydowanie nie należy do udanych dla giełdowych inwestorów. Wrzesień z reguły nie jest najlepszym miesiącem dla rynków akcji, a ostatnie dwa tygodnie wydają się to tylko potwierdzać. Co czeka nas w najbliższym czasie?

 

Działania prezydenta USA wpływają na giełdy

Z pewnością rynek obawia się efektów taryf celnych, które zostały wprowadzone w poprzednich tygodniach przez administrację Trumpa. Do tej pory było to tylko 50 miliardów dolarów, lecz praktycznie na stole leżą kolejne 200 miliardów. Pod koniec tygodnia amerykański prezydent ponownie zagroził Chinom, że jeżeli nie pójdą one na ustępstwa to obłoży cały chiński eksport do USA, który opiewa na ponad 500 miliardów dolarów. Do tej pory chińska gospodarka radziła sobie jeszcze dobrze, lecz trzeba pamiętać, że sierpień był dopiero pierwszym pełnym miesiącem, kiedy taryfy oficjalnie zaczęły obowiązywać.

 

Czytaj także: Sektor gamingowy to żyła złota na GPW

Spółki z sektora gamingowego cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów. Notowania niektórych z nich zadziwiają uczestników rynku dynamiką wzrostu. Gdy wydaje się, że odpowiedni moment na zakup akcji już dawno minął, ceny spółek potrafią rosnąć o kolejne dziesiątki procent. Najwięksi na świec.. Czytaj
Sektor gamingowy to żyła złota na GPW

 

Dodatkowo pozytywny efekt jeszcze wywiera program chińskich władz, który miał za zadanie pomóc małych i średnim firmom oraz znacząco ułatwił dostęp do kredytu. Co stanie się jeśli do gry wejdą kolejne taryfy? Taki scenariusz próbują dyskontować inwestorzy, co widać po notowaniach chińskich indeksów. Na dzisiejszej sesji indeks Hang Seng wybił się dołem z kilkutygodniowej konsolidacji, co sygnalizuje możliwe problemy w najbliższym czasie, w szczególności, że Wall Street (co to jest Wall Street) wykazuje pierwsze oznaki słabości.

 

Czytaj także: Sektor gamingowy to żyła złota na GPW

Spółki z sektora gamingowego cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów. Notowania niektórych z nich zadziwiają uczestników rynku dynamiką wzrostu. Gdy wydaje się, że odpowiedni moment na zakup akcji już dawno minął, ceny spółek potrafią rosnąć o kolejne dziesiątki procent. Najwięksi na świec.. Czytaj
Sektor gamingowy to żyła złota na GPW

 

Sytuacja na GPW - trwa wyprzedaż

Na polskim rynku trwa wyprzedaż aktywów o mniejszej kapitalizacji. Kolejnym czynnikiem ryzyka wydają się ostatnie zamieszania wokół podmiotów zarządzających aktywami z dużą ekspozycją na polski rynek kapitałowy. Ewentualne rozwinięcie się ostatnich problemów z pewnością nie pomoże notowaniom indeksów małych i średnich spółek, gdzie w ostatnim czasie kupujący oddają bez walki kolejne poziomu. Uaktywnienie kolejne podaży przy braku jakiekolwiek popytu mogłoby tylko spowodować przyśpieszenie wyprzedaży, pomimo coraz bardziej atrakcyjniejszych wycen poszczególnych podmiotów.

 

WIG20 na czerwono. JSW podnosi się z kolan.

Dzień na Książęcej kończymy kompletem czerwieni na najważniejszych benchmarkach. Najlepiej wśród blue chipów radzi sobie JSW, które po ostatniej silnej wyprzedaży napędzanej doniesieniami o możliwym odwołaniu prezesa Ozona i możliwym wykupie akcji Polimexu-Mostostal, próbuje odrobić straty z poprzednich dwóch dni. Według nieoficjalnych informacji w najbliższych dniach ma zebrać się rada nadzorcza spółki i zagłosować nad odwołanie obecnego prezesa. Taka informacja z pewnością nie będzie podobać się akcjonariuszom jak i związkowcom, którzy wyrazili poparcie dla piastującego urząd Daniela Ozona.

 

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Piotr Jaromin

Analityk Rynków Finansowych XTB. Aktywny uczestnik rynków akcji. W swoich analizach posługuje się zarówno analizą fundamentalną jak i techniczną. W handlu na własny rachunek zwolennik inwestowania krótkoterminowego, które poparte jest analizą techniczną i rynkowym sentymentem. Doświadczenie zdobywał zarówno poprzez inwestycje na własny rachunek, trading w firmach proptradingowych jak i pracując w działach analiz domów maklerskich

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk