• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
WIG20, DAX, S&P500 - hossa czy bessa?

Indeksy giełdowe początek września nie mogą zaliczyć do udanych. Pod koniec sierpnia w przypadku S&P500 udało się osiągnąć lokalny wierzchołek (który również jest historycznym wierzchołkiem dla tego indeksu giełdowego), ale już pierwsze sesje września przyniosły lokalną korektę. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja na DAXie, który rozpoczął miesiąc od wybicia istotnego lokalnego wsparcia. WIG20 cały czas w tendencji bocznej. Co może wydarzyć się na indeksach na najbliższych sesjach?

 

 

WIG20 - trend boczny vs optymizm Prezesa GPW

Spoglądając na wykres WIG20 chciałoby się powiedzieć- niech się w końcu coś na nim wydarzy. Od kryzysu zapoczątkowanego upadkiem Lehman Brothers mamy tendencję boczną, której amplituda z miesiąca na miesiąc maleje. Okres dobrej koniunktury  na świecie nasz warszawski parkiet przespał co oznacza, że w przypadku bessy niestety, ale możemy być jej niechlubnym liderem. Obroty na giełdzie są kilkukrotnie niższe od rekordów. Pomimo takiego otoczenia Prezes GPW patrzy na giełdę z optymizmem.  Z perspektywy Inwestora ponownie nasuwa się myśl, nieważne w którą stronę, ale niech w końcu pojawią się zmienność oraz obroty na warszawskim parkiecie.

 

Wykres WIG20

Wykres 1. Wykres WIG20 z zaznaczoną linią trendu oraz poziomem oporu

 

Czytaj także: Kontrowersyjny polski spekulant. Wywiad z Rafałem Zaorskim

Rafał Zaorski  - Przedsiębiorca, Inwestor Indywidualny, założyciel fundacji Trading Jam Session. Zasłynął z pokazywania swoich zagrań i spektakularnych transakcji. W ciągu 24h na rynku walutowym zarobił 2,5 mln złotych.   Co było pierwsze w twoim życiu, pierwsza transakcja, pierwsze przedsiębiors.. Czytaj
Kontrowersyjny polski spekulant. Wywiad z Rafałem Zaorskim

 

DAX - przebicie kluczowego poziomu wsparcia

W odróżnieniu od GPW DAX spełnia pokładane w nim oczekiwania. Wysoka zmienność daje możliwość do zarobku. 5 września doszło do istotnego wybicia. Pokonany został poziom 12 100 punktów co oczywiście generuje średnioterminowe sygnały spadkowe. Najprawdopodobniej czekać nas będzie ponowny test poziomu, tym razem od dołu. Typowy układ ZZB (Zasada Zmiany Biegunów).

 

Wykres DAX dzienny

Wykres 2. Wykres DAX. Przebicie istotnego poziomu wsparcia

 

S&P500 - zbudowane wsparcie pod dalszą hossę?

Indeks amerykański, który jest liderem jeżeli chodzi o wzrosty na parkietach na całym świecie wydaje się, że obronił scenariusz wzrostowy. Wyciągnięcie kursu 7 września z poziomów 2865 punktów daje nadzieje na dalsze wzrosty. Niedźwiedzią przyjdzie poczekać na przełamanie stworzonej przez inwestorów strefy wsparcia.

 

Wykres S&500

Wykres 3. Wykres S&P500. Zaznaczona najbliższa strefa wsparcia.

 

Sprawdź notowania indeksów giełdowych tutaj.

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu Consilium Invest. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk