• Odbierz prezent
WIG20 - czy już nic nie powstrzyma hossy?

Mamy na rynku do czynienia z bardzo ciekawą i jednocześnie niecodzienną sytuacją. Bardzo mocne wzrosty, które widzimy od połowy marca można zinterpretować jako odreagowanie zbyt mocnych wcześniejszych spadków. Przyjrzyjmy się więc jak wygląda obecnie sytuacja na indeksie WIG20.

Sytuacja na wykresie indeksu WIG20

Po drastycznych spadkach na początku roku, które sprowadziły indeks WIG20 z poziomu 2200 punktów do okolic 1250 punktów, są obecnie w dużej mierze odrabiane. Bardzo dynamiczne wzrosty na wielu spółkach z indeksu WIG20, doprowadziły już do niemal 50% wzrostu od dołka. Ten spektakularny ruch przyjmuje strukturę trójfalową, co może świadczyć o jedynie korekcyjnym charakterze.

Indeks WIG20 u ujęciu dolarowym przekroczył już swą zwyżką równość fal przekraczając bez przystanku opór w rejonie 450, a także łatając całą lukę spadkową zlokalizowaną nieco wyżej

WIG20USD

Wykres 1: WIG20 w ujęciu dolarowym (5 miesięcy)

Nieco inaczej prezentuje się obraz w ujęciu złotówkowym. Tutaj również doszło do przebicia oporu oraz zakrycia luki, natomiast nie została osiągnięta równość fal. Co ciekawe, jej zasięg mógłby doprowadzić indeks WIG20 nawet w rejon 2000 punktów.

WIG20 5 miesięcy

Wykres 2: WIG20 (5 miesięcy)

Niecodzienna sytuacja

Standardowy schemat rynkowy wygląda w ten sposób, że na szczycie hossy mamy do czynienia z największą ilości nowych rachunków maklerskich i brokerskich, a liczba aktywnie inwestujących inwestorów dynamicznie wzrasta. W dołku bessy mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Ludzie nie związani z rynkami finansowymi kompletnie ignorują akcje, mimo że wyceny spółek są bardzo atrakcyjne. W tym roku doszło jednak do ewenementu na skalę historyczną. To właśnie w okolicach dna cenowego zaobserwowany został gigantyczny wzrost nowych klientów, co by oznaczało, że tak zwana „ulica” przechytrzyła profesjonalnych inwestorów. Czy jest to możliwe? Na to pytanie ciężko obecnie odpowiedzieć. Natomiast rosnący sentyment rynkowy nakazuje ostrożność.

inwestorzy indywidualni 

Wykres 3: Aktywność inwestorów detalicznych (źródło: Bloomberg)

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk