• Odbierz prezent
WIG20 + 5,66%! Indeksy w Warszawie zakończyły tydzień na solidnych plusach. WIG + 4,82%, mWIG40 + 2,88%, sWIG80 + 2,35%

W ślad za stopniowym otwieraniem się globalnych gospodarek, zeszły tydzień na rynkach akcji zakończył się pokaźnymi wzrostami (S&P 500 +3,01%, DOW +3,75%, DAX +4,63%, CAC +5,64%).

Powolny, lecz stały spadek liczby nowych infekcji umożliwił częściowe zniesienie ograniczeń, zwiększające tym samym zaufanie inwestorów do ryzykownych aktywów. Cykliczne sektory amerykańskiej gospodarki, takie jak finanse i przemysł, osiągnęły w ubiegłym tygodniu stopy zwrotu lepsze od innych sektorów. Co ciekawe, wszystkie główne indeksy w USA są już na plusie od początku roku. Biorąc pod uwagę analizy mówiące o czekającym Amerykanów, największym od 1929 r. kryzysie gospodarczym, jest to nad wyraz zastawiające. Rynek liczy na szybkie odbicie największej z gospodarek światowych i aż strach pomyśleć, co czeka inwestorów, jeśli ten scenariusz nie ulegnie materializacji.

Akcje europejskich emitentów zareagowały pozytywnie na proponowany przez Komisję Europejską Plan Odbudowy w wysokości 750 miliardów euro.

Plan wymaga zatwierdzenia przez wszystkich członków UE i obejmuje dotacje dla krajów członkowskich. Nieoficjalnie mówi się, że Polska ma być jednym z największych beneficjentów planu.

Notowania giełdowe indeksu WIG20

Indeksy w Warszawie zakończyły tydzień na solidnych plusach (WIG20 +5,66%, WIG +4,82%, mWIG40 +2,88%, sWIG80 +2,35%). Z technicznego punktu widzenia. WIG Banki (+6%) pokazałby jeszcze wyższą stopę zwrotu, gdyby nie decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która zdecydowała się na nieoczekiwaną obniżkę stóp procentowych. Stopa referencyjna wynosi obecnie 0,1%, stopa lombardowa 0,5%, depozytowa 0%, a redyskontowa 0,11%. Warto zwrócić uwagę na słaby wynik indeksu WIG.Games (0,1%) co wiązało się z realizacją zysków na spółkach, będących największymi beneficjentami pandemii COVID-19.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk