• Odbierz prezent
WIG-ESG na GPW - powstanie nowy indeks dla spółek odpowiedzialnych społecznie

Giełda Papierów Wartościowych poinformowała we wtorek 13 sierpnia o planach wprowadzenia nowego indeksu giełdowego, jakim będzie WIG-ESG, obejmujący największe spółki notowanych na warszawskim parkiecie, których działalność cechuje się odpowiedzialnością społeczną i wysokimi standardami ekologicznymi. Publikacja nowego indeksu rozpocznie się we wtorek 3 września, on sam zaś od nowego roku zastąpi indeks RESPECT.

 

Indeks WIG-ESG będzie obejmował spółki z indeksów WIG20 oraz mWIG40.

 

Nowością jest fakt, że indeks będzie współtworzony przez firmę analityczną Sustainalytics, która odpowiadać będzie za ustalanie wag konkretnych spółek w indeksie na podstawie kryteriów ESG. Zaliczają się do nich takie dane jak: raporty roczne spółek, raporty zawierające dane niefinansowe, informacje podawane na stronach internetowych, a także ekspozycja danej branży na ryzyka związane z kryteriami ESG. Oprócz tego, waga konkretnych spółek w indeksie będzie zależeć od stosowania zasad ładu korporacyjnego zawartych „Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW 2016”, a także wpływu na środowisko i stosowania zasad społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Wraz z indeksem WIG-ESG wystartuje również fundusz prowadzony przez NN Investment Partners TFI oparty na jego notowaniach.

 

Dotychczas podobny cel spełniał publikowany przez GPW od listopada 2009 r. RESPECT Index (RI). Skupiał on spółki działające zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu, mogące pochwalić się wysokimi standardami działalności w zakresie ekologicznym i społecznym. Obecnie w jego składzie znajduje się 31 spółek.

Kryteria ESG (Enviromental, Social, Governance) to międzynarodowe czynniki ratingowe biorące pod uwagę kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego, społeczną odpowiedzialnością biznesu oraz szeroko pojętym ładem korporacyjnym.

 

W tym roku GPW uruchomiła już cztery nowe indeksy sektorowe:

Czytaj także: GPW wprowadzi nowe indeksy giełdowe, w tym również dla spółek gamingowych

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie poinformowała o wprowadzeniu czterech nowych indeksów makrosektorowych, wśród których najmocniej oczekiwanym jest WIG. Games, skupiający spółki zajmujące się produkcją i dystrybucją gier. Nowe indeksy rozpoczną swoje notowania na poniedziałkowej sesji 18 ma.. Czytaj
GPW wprowadzi nowe indeksy giełdowe, w tym również dla spółek gamingowych

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk