• Odbierz prezent
WIG-Energia największym wygranym sesji. Świetna sesja giełdowa zwieńczona ponad 7 proc. wzrostem. Notowania GPW
Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są oczekiwania co do sesji dzisiejszej,
  • o mocnych wzrostach na polskim parkiecie. 

Krajowe indeksy akcji kontynuowały w środę swoją wzrostową serię. Indeks WIG20 w ciągu dnia ponad 2,5%, będąc razem z węgierskim BUX jednym z najsilniejszych w Europie. Wymienionym indeksom sprzyjały doniesienia odnośnie wstępnego porozumienia dotyczącego budżetu UE, który był do tej pory blokowany przez rządy Polski oraz Węgier. Zwiększa to prawdopodobieństwa zakończenia negocjacji odnośnie kolejnej perspektywy finansowej jeszcze w bieżącym tygodniu. Informacje te mocno sprzyjały wczoraj kursom spółek energetycznych, które liczą na unijne wsparcie finansowe przy planach transformacji tego sektora i koniecznych inwestycjach w odnawialne źródła energii. WIG-Energia zyskał 7,2%, co było najlepszą sesją od równo miesiąca. Kolejnym mocno zyskującym sektorem były banki (indeks sektorowy +4,0%), co było pokłosiem wtorkowej wypowiedzi przewodniczącego KNF.

Zaproponował on bankom powrót do koncepcji zawierania ugód z klientami w celu systemowego rozwiązania problemy kredytów hipotecznych w walutach obcych. O ile sektor nadal poniósł by wysokie koszty z tym związane, zniknęłaby przynajmniej niepewność ciążąca na ocenie branży przez inwestorów. Jeżeli chodzi o pozostałe komponenty WIG20, to na wczorajszej sesji obserwowaliśmy kontynuację rotacji w kierunku cyklicznych sektorów, na której zyskały również spółki paliwowe, JSW, CCC i LPP. Ujemne wyniki sesji odnotowały natomiast sektory postrzegane jako defensywne na czele z Dino, Allegro i komunikacją. Mniejszą skalę wzrostów obserwowaliśmy w przypadku indeksów średnich i mniejszych spółek, co potwierdza podążanie GPW śladem światowych trendów rotacji ze spółek wzrostowych w kierunku do value.

Realizacja zysków w końcówce sesji zmniejszyła niestety pozytywną dla byków wymowę notowań. WIG20 zakończył dzień poniżej okrągłego poziomu 2 000 pkt., a korekta na indeksie blue chipów zbiegła się z odbiciem od ważnego wsparcia w rejonie 3,66 na kursie USD/PLN, co może zwiastować zbliżające się ochłodzenie nastrojów. Analogiczny przebieg notowań obserwowaliśmy również na rynkach zachodnioeuropejskich. Przy umiarkowanych wzrostach na początku sesji, w drugiej części dnia doszło do realizacji zysków. Było to efektem spadków indeksów amerykańskich, gdzie inwestorzy są rozczarowani brakiem postępów w negocjacjach dotyczących kolejnego stymulusu fiskalnego. Ponad 2,0% spadał indeks spółek technologicznych NASDAQ – pomimo udanego debiutu spółki DoorDash (największe IPO na Wall Street od początku roku), traciły notowania Facebooka w reakcji na złożony przez amerykańską Komisję Handlu i część stanów pozwu antymonopolowego.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Na globalnych rynkach akcji najważniejszym punktem dnia będzie grudniowe posiedzenie EBC. Dodatkowo dziś zaczyna się szczyt Unii Europejskiej na którym poruszane będą tematy unijnego budżetu oraz negocjacji ws Brexit. Z kolei krajowi inwestorzy w dniu dzisiejszym w dalszym ciągu będą najpewniej skupieni wokół notowań CD Projekt z uwagi na debiut gry Cyberpunk 2077.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk