• Odbierz prezent
WIG BANKI - zmiana trendu czy jedynie przerwa w spadkach? BOŚ pozytywnie się wyróżnia na tle branży

Indeks WIG BANKI znajduje się w rejonie dobrym do kupna jeśli ktoś liczy na odwrócenie negatywnej tendencji z ostatnich lat.

Odwrócona głowa z ramionami na WIG BANKI

Polskie banki mają od dłuższego czasu bardzo ciężką sytuację na Giełdzie Papierów Watościowych. Zawirowania w kwestii kredytów frankowych, czy też obniżki stóp procentowych, to elementy bardzo źle wpływające na notowania poszczególnych spółek z tego sektora. Jednak dla akcyjnych byków pojawia się światełko w tunelu. Jest nim potencjalna formacja odwróconej głowy z ramionami. Struktura taka zapowiada odwrócenie dotychczasowego trendu spadkowego. Pod warunkiem oczywiście, że dojdzie do jej realizacji.

 WIG BANKI 1

Wykres 1: Notowania indeksu WIG BANKI (1 rok)

Zagrożenia na indeksie WIG BANKI

Podstawowym problemem jest brak popytu, pomimo stosunkowo niskich cen. Jeśli faktycznie miałaby się kształtować formacja oRGR (odwróconej głowy z ramionami), to potrzebny jest wzrost, narysowany powyżej zielona linią. Co więcej, ta faza akumulacji powinna się charakteryzować wzmożonym obrotem, skokowo wzrastającym podczas wybijania linii szyi. Póki co takiego zachowania nie widzimy. Jeżeli okazałoby się, że struktura zostanie załamana. Wtedy powstaje sygnał przeciwny, czyli kolejny argument za dalszymi spadkami. Niepokojący jest fakt, iż kolejne silne wsparcia, znajdują się dużo niżej, dlatego będąc po długiej stronie rynku, w przypadku gdyby formacja oRGR okazała się jedynie pułapką, warto mieć w głowie plan ewakuacyjny.

WIG BANKI 2 

Wykres 1: Notowania indeksu WIG BANKI (30 lat)

Bank Ochrony Środowiska pozytywnie się wyróżnia

Z całej branży bankowej, pozytywnie zaskakuje BOŚ, który od marcowego dna, wyprowadził wzrostową kontrę, sięgającą w szczycie około 100%. Taka sztuka nie udała się innym przedstawicielom bankowości, notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych.

 BOS

Wykres 3: Notowania banku BOŚ (5 miesięcy)


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk