• Odbierz prezent
WIG 20 zakończył dzień dużymi wzrostami. Najmocniej wzrósł KGHM

W rytm głównych rynków zachodnich wczorajsza sesja na krajowej giełdzie przyniosła mocne odreagowanie dla głównych indeksów, WIG dotarł blisko poniedziałkowego zamknięcia, WIG20 nawet nieznacznie przekroczył ten poziom. Dla obu indeksów pojawiła się formacja harami, która wymaga potwierdzenia – wzrostowa świeca z zamknięciem powyżej szczytu formacji.

W przypadku WIG20 po wtorkowym spadku pojawiło się niebezpieczne naruszenie podstawy 3 miesięcznego kanału bocznego. Wczorajsze odbicie i formacja harami oddala ryzyko trwałego, dolnego wybicia. Dla indeksu średnich spółek mWIG40 jest aktywna silniejsza w wymowie formacja przenikania. W grupie największych spółek najsilniejszy udział we wzroście WIG20 był przypisany do KGHM, dzień wcześniej tam sama spółka najmocniej wpłynęła na spadek indeksu. Oprócz ogólnego sentymentu rynkowego jest to spójne z ostatnimi zmianami cen miedzi na głównych giełdach. Jednocześnie zwracamy uwagę na wykazywany z dzisiejszym porankiem niewielki spadek cen futures na ten metal. Drugą spółką z grona WIG20 o największym przyroście, ale niewielkim wpływie na indeks, był MBANK, chociaż w cenach zamknięcia kurs pozostaje poniżej kilkumiesięcznych dołków.

W bieżących komunikatach zwracamy uwagę na poranne publikacje wyników finansowych PZU oraz Grupy Azoty. Wynik netto PZU za II kw wyniósł 185 mln zł co jest istotnie powyżej prognoz (konsensus 59 mln zł). Jednocześnie jest to wynik znacznie niższy od ubiegłorocznego 734 mln zł, głównie wskutek dokonanych odpisów dotyczących nabytych wcześniej aktywów bankowych. Na poziomie składek oraz odszkodowań wynik jest tylko nieznacznie gorszy licząc r/r. Bez uwzględnienia odpisów wynik za całe półrocze wyniósłby 1,6 mld zł, czyli powyżej ubiegłorocznego. Reakcja rynku powinna być raczej pozytywna. Grupa Azoty zaraportowała wynik netto na poziomie niższym względem wcześniejszych własnych szacunków tj. 57,1 mln zł vs 70,1 mln zł wcześniejszych szacunków. Natomiast przychody i wynik EBITDA jest na poziomie wcześniejszych prognoz – odpowiednio 2,27 mld zł i 315,1 mln zł. Otoczenie rynkowe związane z pandemią COVID wpłynęło na spadek sprzedaży w II kw w głównych dywizjach Grupy, ze wskazaniem na dominujący segment Nawozów.

Na giełdach światowych wczorajszą sesję należy póki co odbierać w kategoriach mocnego odreagowania. Już wcześniej były wskazywane bardzo wysokie wyceny spółek P/E, również prognozowanych, o największych udziałach w indeksach, a mimo ostatniej spadku są nadal bardzo wysokie. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na kończące się posiedzenie ECB. O ile w podstawowych parametrach polityki pieniężnej raczej nie obędą obserwowane zmiany, o tyle oczekuje się odniesienia w komentarzu po posiedzeniu do ostatniego umocnienia EUR wobec głównych walut i implikacji z tym związanych.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk