Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,04%
USD / PLN4,00+0,17%
CHF / PLN4,43+0,05%
GBP / PLN5,05+0,14%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiercenie w dół: scenariusze produkcji ropy naftowej w różnych krajach

Franklin Templeton | 18:54 23 maj 2022
Wiercenie w dół: scenariusze produkcji ropy naftowej w różnych krajach | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Plany Unii Europejskiej dotyczące stopniowego zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej pozostawiają sporą dziurę w globalnej podaży. Dzieje się to w sytuacji, gdy inflacja cenowa utrzymuje ropę naftową na poziomie powyżej 100 USD za baryłkę w świecie, który stara się zerwać z zależnością od rosyjskiej ropy. Prezesi firm energetycznych i analitycy, podkreślając niepokój związany z ryzykiem podaży, już w tygodniach po wprowadzeniu zakazów przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię zauważyli, że ponad 1 mln baryłek dziennie rosyjskiej ropy "zaginęło", ponieważ niektóre tankowce zostały ominięte - prawdopodobnie w celu ominięcia sankcji - przez systemy radarowe. Dodają, że ilość ta może się wkrótce nawet podwoić, ponieważ największe gospodarki importujące ropę naftową, takie jak Indie i Chiny, wykupują przecenione dostawy1.

Nawet po historycznym uwolnieniu 1 miliona baryłek ropy dziennie ze strategicznych rezerw ropy naftowej w USA - co ma na celu obniżenie cen gazu i walkę z inflacją - nadal utrzymują się długoterminowe obawy związane z niedoborem produkcji i wysokimi cenami ropy naftowej. Na bazowe zyski z ropy naftowej wpływają nie tylko wydatki, takie jak nakłady inwestycyjne na infrastrukturę, koszty transportu, podatki i opłaty licencyjne, ale także złożoność takich czynników, jak długi czas rozruchu operacyjnego, produkcja Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC)2 i niepewność popytu (np. Chiny).

Na co zatem powinni zwracać uwagę inwestorzy, próbując wykorzystać zyski z wydobycia ropy naftowej? Po pierwsze, zyski są bardzo zróżnicowane w poszczególnych krajach, częściowo ze względu na poziom trudności lub łatwość wydobycia z różnych rodzajów złóż ropy naftowej. Jednak nawet gdy ceny ropy naftowej są wysokie, a próg rentowności niski, istnieje wiele innych czynników, na które powinni zwrócić uwagę ci, którzy chcą postawić na zakłady na rynku energetycznym.

 

Rozbicie progów rentowności

Reklama

Różnice w różnych metodach wydobycia ropy naftowej - takich jak wydobycie konwencjonalne, morskie, wiercenia w Arktyce, szczelinowanie w łupkach oraz energochłonna praca polegająca na oddzielaniu ciężkiej ropy naftowej od piasków roponośnych - prowadzą do zróżnicowania kosztów poszukiwań i wydobycia, co wpływa na cenę progu rentowności producenta ropy naftowej, określaną również jako próg techniczny.

Z drugiej strony, "fiskalny próg rentowności" kraju produkującego ropę naftową to minimalna cena za baryłkę, która jest wymagana, aby gospodarka mogła pokryć przewidywane wydatki i zbilansować budżet. Zazwyczaj odróżnia się go od "zewnętrznego progu rentowności", który jest obliczany na podstawie ceny ropy, po której rozliczany jest rachunek bieżący danego kraju.

 

Obliczenia dotyczące ropy naftowej

Stany Zjednoczone są zarówno największym producentem ropy naftowej, jak i jednym z głównych światowych konsumentów tego surowca. W 2019 roku Stany Zjednoczone stały się eksporterem netto ropy naftowej, między innymi dzięki zwiększonej aktywności na polach łupkowych.3 Według marcowego badania przeprowadzonego przez Bank Rezerwy Federalnej w Dallas, West Texas Intermediate (WTI) - lekka, słodka ropa naftowa, która jest jednym z głównych światowych benchmarków dla ropy naftowej - musi kosztować zaledwie 56 USD za baryłkę, aby amerykańscy producenci osiągnęli próg rentowności4.

Według firmy badawczej Rystad Energy, w tym roku gwałtownie rosnące przychody publicznych spółek poszukiwawczo-wydobywczych napędzają wzrost wpływów podatkowych, a płatności sektora wydobywczego na rzecz rządów osiągną najwyższy w historii poziom 2,5 bln USD.5 Podczas gdy Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone odnotowują najwyższe przychody i znaczny wzrost od 2021 r., wysokość pobieranych przez rządy podatków różni się znacznie w zależności od kraju. Na przykład w Norwegii i Iraku średnia wysokość wpływów z każdej wydobytej baryłki ekwiwalentu ropy naftowej (BOE) wynosi około 100 USD, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nie przekracza 20 USD za BOE.6

Reklama

Nawet jeśli pominiemy czynnik rosyjski, istnieje wiele czynników, które muszą wziąć pod uwagę inwestorzy chcący wykorzystać zyski z ropy naftowej poprzez dedykowaną alokację. Większość bezpośrednich transakcji na ropie wykorzystuje kontrakty futures i opcje na rynkach instrumentów pochodnych, co może być ryzykowne i nie jest szczególnie praktyczne dla większości inwestorów. Dla tych, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel poprzez pośrednią ekspozycję na producentów ropy naftowej, uważamy, że fundusze ETF poszczególnych krajów są opłacalnymi narzędziami, które mogą pomóc w uzyskaniu ekspozycji na niektóre z głównych rynków energetycznych na świecie. W związku z tym, poniżej przedstawiamy kilka scenariuszy dla poszczególnych krajów, które warto rozważyć:

 

Szanse według krajów

Arabia Saudyjska

Państwa petrostatyczne, takie jak Arabia Saudyjska, mają tę przewagę, że duże konwencjonalne złoża ropy naftowej znajdują się blisko powierzchni pustyni. Pozwala to kontrolowanym przez państwo Zatoki Perskiej koncernom pompować baryłkę ropy po niższych kosztach niż w innych regionach. Udział Arabii Saudyjskiej w światowych inwestycjach w ropę naftową wzrósł z około jednej trzeciej na początku XXI wieku do ponad połowy.7 Jej złoża należą również do najmniej emisyjnych. Arabia Saudyjska skorzystała na wyższych cenach ropy naftowej i niechęci lidera OPEC+8 do zwiększenia wydobycia. Chociaż państwowy gigant naftowy z Arabii Saudyjskiej przeprowadził największą na świecie pierwszą ofertę publiczną, kiedy wszedł na giełdę w grudniu 2019 roku, inwestorzy mogli nabyć zaledwie 1,5% spółki. Zdecydowana większość saudyjskiego giganta naftowego jest własnością Królestwa, a przychody z ropy pomagają wspierać wiele innych sektorów, takich jak infrastruktura i bankowość. W pierwszym kwartale 2022 roku produkt krajowy brutto Arabii Saudyjskiej wzrósł o 9,6%, według wstępnych danych rządowych opublikowanych na początku maja. Jeśli szacunki się potwierdzą, tempo wzrostu, napędzane ożywieniem w sektorze naftowym, będzie najwyższe od 2011 roku - podał saudyjski Główny Urząd Statystyczny.9 Poza energetyką, Arabia Saudyjska podjęła zdecydowane działania na rzecz dywersyfikacji eksportu i potencjału inwestycyjnego w turystyce i innych dziedzinach niezwiązanych z ropą naftową.

Kanada

Energia jest drugim co do wielkości sektorem w indeksie FTSE Canada Capped Index (około 18%).10 Aby zwiększyć globalne bezpieczeństwo energetyczne, kanadyjski minister ds. zasobów naturalnych ogłosił niedawno, że do końca 2022 r. kraj ten jest w stanie zwiększyć dostawy swojego największego surowca eksportowego - ropy naftowej - nawet o 300 000 baryłek dziennie. Większość wzrostu produkcji w Kanadzie pochodzi z odległych złóż piasku roponośnego w bogatej w energię prowincji Alberta. Złoża te charakteryzują się jednak jednymi z najwyższych kosztów kapitałowych w branży, najdłuższymi terminami realizacji oraz znacznym oporem ze strony obrońców środowiska i Pierwszych Narodów. Kanadyjskie piaski roponośne należą do największych rezerw na świecie po Arabii Saudyjskiej, a kraj ten wydobywa również ropę naftową z odwiertów konwencjonalnych, łupkowych i głębinowych w Atlantyku (choć w coraz mniejszej ilości). Jednocześnie Kanada zobowiązała się, wraz z sojusznikami w walce ze zmianami klimatycznymi, do przyspieszenia transformacji energetycznej zgodnie z globalnymi zobowiązaniami klimatycznymi.

Brazylia

Sektor energetyczny stanowi około 17% indeksu FTSE Brazil RIC Capped.11 Brazylijski region pre-salt obejmuje jedne z największych na świecie pozostałych złóż ropy naftowej, które znajdują się głęboko pod wodą i obejmują trudne do eksploatacji zbiorniki. Największe podmioty naftowe w tym kraju osiągnęły w tym roku dobre wyniki, czerpiąc zyski z wydobycia wysokiej jakości ropy naftowej z tak bogatych podmorskich złóż głębinowych. Analitycy wskazują na imponującą wydajność produkcji i potencjał międzynarodowych inwestycji, które mogą przyczynić się do znacznego rozwoju. Biorąc pod uwagę fakt, że do wyborów prezydenckich, w których stawką będzie zwycięstwo, pozostało jeszcze kilka miesięcy, niepewność polityczna może zagrozić trwałości ostatnich zmian regulacyjnych, które pomagają producentom ropy naftowej i gazu ziemnego.

Reklama

 

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama

Czytaj dalej