• Odbierz prezent
Wiemy ile akcji właściciele Allegro sprzedali od debiutu. Sprawdź, ile na tym zarobili

W poniedziałek miał miejsce historyczny debiut na warszawskiej giełdzie - pierwszy dzień notowań ma za sobą  Grupa Allegro, której akcje na debiutanckiej sesji wzrosły aż o 62,8%. Giełdowa wartość Allegro na poniedziałkowej sesji zatrzymała się na 71,6 mld złotych. Dotychczas żadna spółka na warszawskiej giełdzie nie była wyceniana aż tak wysoko. Co więcej, na wtorkowej sesji akcje Allegro kontynuują niemal 10% wzrosty, zaś rynkowa wartość spółki zbliża się do 80 mld złotych, co potencjalnie kwalifikowałoby spółkę do indeksu pięćdziesięciu największych podmiotów giełdowych w UE - EuroStoxx 50. A to wszystko pomimo licznych sygnałów ostrzegawczych, chociażby ze strony dotychczasowych właścicieli Allegro, którzy dość bezceremonialnie pozbywają się znacznej części swoich akcji. Zaledwie godziny dzielą nas od wejścia spółki do indeksu WIG20, co wbrew rynkowemu optymizmowi, może być mało korzystne dla jego przyszłych notowań w dłuższej perspektywie.

Allegro w WIG20 i nie tylko

Debiut Allegro od samego początku był przedstawiany jako „historyczny” i „największy”. Można określać go w taki sposób z dwóch powodów - po pierwsze dlatego, że wartość środków pozyskanych w ramach pierwszej oferty publicznej Grupy Allegro okazała się największa w historii GPW. Spółka sprzedała akcje na rynku pierwotnym za łączną wartość 10 614 869 490 złotych (wraz z nadprzydziałem dla stabilizatora notowań, jakim jest Morgan Stanley), tym samym ustanawiając nowy rekord wartości IPO, który dotychczas należał do PZU (8,068 mld złotych w maju 2010 r.). Po drugie, Allegro wchodząc na giełdę z wyceną 44 mld złotych (przy cenie emisyjnej akcji na poziomie 43 PLN) od razu stało się największą spółką na warszawskim parkiecie, deklasując dotychczasowego lidera, którym przez ostatnie półrocze był CD Projekt. Nie powinien zatem dziwić fakt, że zarząd giełdy zdecydował się na tzw. nadzwyczajną rewizję głównych indeksów, po to by wprowadzić Allegro do WIG20 wcześniej niż wynikałoby to z cyklicznych rewizji kwartalnych i rocznych. GPW może podjąć taką decyzję m.in. w sytuacji, w której wartość akcji debiutującej spółki znajdujących się w wolnym obrocie przekracza 5% wartości kapitalizacji portfela indeksu na sesji w dniu pierwszego notowania. Ta dość niecodzienna sytuacja ma miejsce właśnie w przypadku Allegro, które decyzją giełdy obejmie prowadzenie w indeksach WIG20 i WIG30 już w najbliższą środę (14 października). Z WIG20 pożegna się natomiast mBank (który przejdzie do mWIG40, zajmując miejsce VRG), zaś indeks WIG30 opuści Energa. W tej chwili nie wiadomo jeszcze jaki udział w portfelu indeksowym WIG20 przypadnie Allegro, może on jednak być większy niż dotychczasowa waga procentowa CD Projektu, która wynosi 15,32%.

Allegro ze względu na swoją kapitalizację trafi również do międzynarodowych indeksów, w tym również do tych, które jak dotąd nie notowały polskich spółek.

W najbliższy poniedziałek (19 października) Allegro wejdzie do indeksów FTSE Russel: All World Index, Developed Index, Global Large Cap oraz Developed ex Multinational Index. W kolejnym tygodniu (26 października) Allegro wejdzie w skład portfeli indeksowych MSCI (m.in. World i Emerging Markets Index). Udział w międzynarodowych indeksach jest o tyle istotny, że wygeneruje jednorazowy popyt na akcje Allegro - w przypadku wejścia do indeksów MSCI jest on szacowany na 700 mln złotych, zaś dla indeksów FTSE może wynieść on ok. 400 mln złotych. Wynika on z tego, że fundusze indeksowe będą zobowiązane do zaktualizowania składu swoich portfeli i zakupienia akcji Grupy Allegro.

Czytaj także: WIG20 - co musisz wiedzieć o najważniejszym indeksie polskiego rynku kapitałowego?

WIG20 to bezapelacyjnie najważniejszy indeks giełdowy na warszawskim parkiecie, w którym zaledwie dwadzieścia spółek odpowiada za 85% całego obrotu na naszej giełdzie i stanowi niemal jedną trzecią jej całkowitej wartości. Dla wielu rynkowych obserwatorów, szczególnie zagranicznych, jest on odzwierc.. Czytaj
WIG20 - co musisz wiedzieć o najważniejszym indeksie polskiego rynku kapitałowego?

 

Właściciele Allegro chcą pozbyć się papieru

Nie od dziś wiadomo, że debiut giełdowy wielu spółek podyktowany był chęcią spieniężenia swoich akcji przez dotychczasowych udziałowców. Nie inaczej jest w przypadku Allegro - pierwsza oferta publiczna ewidentnie była nakierowana na sprzedaż akcji przez fundusze Cinven, Permira i Mid Europa Partners, które w 2016 r. kupiły Grupę Allegro od koncernu medialnego Naspers za 3,25 mld dolarów. Dlaczego tak twierdzę? Aby dojść do podobnego wniosku wystarczy prześledzić strukturę IPO Allegro - ze wszystkich oferowanych na rynku pierwotnym 246 857 430 akcji zaledwie 28 571 429 pochodziło z nowej emisji. Pozostałe 88,5% pierwszej oferty publicznej obejmowało akcje należące do właścicieli spółki. Łącznie do obrotu giełdowego trafiło 1 023 255 814 akcji Allegro, zaś w ramach samego IPO dotychczasowi właściciele spółki zmniejszyli swój udział o ponad 21%.

To jednak nie wszystko. Na poniedziałkowej sesji przeprowadzono również dość istotne transakcje pakietowe, czyli odbywające się poza obrotem giełdowym na warunkach indywidualnie ustalonych przez sprzedającego i kupującego. Łącznie na akcjach Allegro odbyło się ich kilkanaście, jednak na szczególną uwagę zasługują dwie z nich, które musiały zostać przeprowadzone przez wcześniejszych właścicieli spółki (ze względu na wysoki wolumen - nikt inny nie posiadał aż tyle akcji). Wspomniane transakcje obejmowały łącznie 192 978 624 akcji Allegro sprzedanych po cenie emisyjnej (43 PLN), co przełożyło się na kwotę 8 298 080 832 złotych. Oznacza to, że fundusze zarządzające Allegro na pierwszej sesji dodatkowo zmniejszyły swój udział w spółce do 57%, spieniężając swoje akcje za niemal 19 mld złotych (licząc po cenie emisyjnej). Niewykluczone, że w najbliższych miesiącach dotychczasowi właściciele Allegro będą sprzedawać część swoich pozostałych akcji.

 

Aktualnie Allegro notowane jest powyżej 75 PLN za akcję, co przekłada się na kapitalizację ponad 76,5 mld złotych i oznacza wzrost o ponad 75% od ceny emisyjnej (43 PLN). Aktualny wskaźnik C/Z Allegro wynosi 180. Dla porównania, największy potencjalny konkurent spółki, jakim jest amerykański Amazon, aktualnie legitymuje się stosunkiem ceny do zysku na poziomie 126.

Jakie problemy może napotkać w najbliższym czasie indeks WIG20 po zdominowaniu przez Allegro oraz CD Projekt?

Zapraszamy na transmisję live w środę 13 października o 8:00 naszym kanale YouTube (po zakończeniu transmisji dostępne będzie nagranie):

 

Dwie największe spółki zagrożeniem dla WIG20?

Na środowej sesji akcje Allegro kontynuują trzydniowy rajd cenowy, w ramach którego ich wartość rośnie o kolejne ponad 10%, sięgając ceny 90 PLN za sztukę, co przekłada się na kapitalizację rynkową przekraczającą 91 mld złotych. Wzrost od ceny z debiutu to już niemal 110%, co wbrew pozorom nie jest dobrą informacją dla indeksu WIG20. Do zmiany portfela indeksowego dojdzie po zakończeniu dzisiejszej sesji, a kursem odniesienia dla wszystkich spółek wchodzących w jego skład będzie cena z zamknięcia środowej sesji. To na ich podstawie dojdzie do rekalkulacji portfela indeksowego WIG20. Od czwartku Grupa Allegro i CD Projekt będą odpowiadać za ponad jedną piątą wagi czołowego indeksu GPW. Obie spółki są wyceniane wyjątkowo optymistycznie przez inwestorów, a co za tym idzie - są po prostu drogie. Aktualny wskaźnik ceny do zysku w przypadku Allegro przekracza 170, zaś dla CD projekt jest to 136 i to mimo ostatnich spadków. Oczywiście perspektywy dalszych wzrostów dla obu spółek są całkiem spore, szczególnie w przypadku ciepłego przyjęcia długooczekiwanej produkcji Cyberpunk 2077. Nie można jednak zapominać o znacznym ryzyku w przypadku tak wysoko wycenianych walorów. Wystarczy, że premiera flagowej gry CD Projekt okaże się mniej udana niż zakładali akcjonariusze, a pierwsze recenzje będą mało przychylne lub że inwestorzy instytucjonalni, którzy dominują w akcjonariacie Allegro zaczną spieniężać część swoich pozycji, a wyniki finansowe za kolejne kwartały okażą się mniej optymistyczne niż spółka przewidywała w prospekcie emisyjnym. Nawet potencjalnie mało istotne negatywne czynniki mogą załamać optymizm akcjonariuszy i mocno obniżyć wycenę obu spółek. To zaś odbije się wyjątkowo mocno na notowaniach samego indeksu WIG20, który może notować straty nawet w przypadku kontynuacji hossy na amerykańskim rynku kapitałowym po wyborach prezydenckich. Do najbliższych ważnych dat dla czołowego indeksu GPW należy więc zaliczyć 19 listopada (premiera Cybeprunka) oraz 26 listopada (publikacja wyników Allegro za trzeci kwartał).

 

Czytaj także: Transakcje pakietowe. Czym są i jak z nich korzystać na giełdzie?

Jak działają transakcje pakietowe na giełdzie? Kto może z nich korzystać i w jaki sposób możemy je śledzić?   Zlecenie pozarynkowe i pozasesyjne Zlecenia maklerskie, z którymi mamy do czynienia na co dzień jako inwestorzy indywidualni to zlecenia rynkowe, czyli takie, które realizowane są w trakc.. Czytaj
Transakcje pakietowe. Czym są i jak z nich korzystać na giełdzie?


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk