• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Wielkie porządki w cypryjskiej branży inwestycyjnej
Z artykułu dowiesz się:

- Które instytucje finansowe zostały ukarane przez cypryjski organ nadzoru

- Jak CySEC uzasadnił nałożone kary

Cypryjski odpowiednik polskiego KNF w minionym tygodniu nałożył kary o łącznej wysokości ponad 1,3 miliona euro na cypryjskie instytucje finansowe. Wśród ukaranych instytucji jest między innymi znany na polskim rynku broker - Iron FX, którego problemy były monitorowane przez cypryjski organ nadzorujący już od miesięcy.

 

Kary, o których poinformował CySEC dotyczą pięciu instytucji:

- Iron FX Global Ltd - 335 tyś. euro

- WGM Services Ltd - 340 tyś. euro

- Pegase Capital Ltd - 300 tyś. euro

- Depaho Ltd - 233 tyś. euro

- Reliacto Investments Ltd - 123 tyś. euro

 

Kary nałożone na wyżej wymienione instytucje związane są z naruszaniem przez nie przepisów prawa obowiązujących cypryjskie instytucje finansowe, w tym między innymi: prowadzenie działalności w obszarze zarządzania portfelem bez zezwolenia, przyznawanie bonusów do depozytów w sposób niezgodny z interesami klientów, nieodpowiednie informowanie klientów o ryzyku związanym z rynkami lewarowanymi i nieuczciwe lub wprowadzające w błąd reklamy.

Szczegółowe informacje na temat kar dla poszczególnych instytucji można znaleźć tutaj:

Iron FX - WGM Services - Pegase Capital - Depaho - Reliacto Investments

 

Reliacto Investments, pomimo tego, iż przyznana im kara jest najmniejsza w puli zamierza odwołać się od decyzji CySEC, gdyż, jak stwierdził Dyrektor Zarządzający UFC Markets (spółki córki Reliacto) "(...) jesteśmy przekonani, że organ oparł swoje obserwacje na subiektywnej interpretacji przepisów prawnych." Natomiast Iron FX już zapłacił nałożoną karę. Należy zaznaczyć, iż wpływy z nałożonych kar nie są przychodem CySEC, lecz zasilają skarb państwa.

 

Decyzje ogłoszone przez CySEC mają być pierwszym krokiem do uzdrowienia cypryjskiej branży brokerskiej i wyeliminowania nękających ją od lat problemów, a w szczególności nadużyć wobec klientów.

 

Demetra Kalogerou - szefowa CySEC:

"Kluczowym celem przeprowadzanych kontroli jest zapewnienie ochrony inwestorom oraz zagwarantowanie uczciwego funkcjonowania rynku instrumentów finansowych jako całości, poprzez poprawę przestrzegania ustalonych praw przez instytucje finansowe na Cyprze.

 

Cypryjskie instytucje finansowe muszą funkcjonować w granicach prawa i ponosić odpowiedzialność wobec swoich klientów. W przypadku, kiedy te obowiązki są naruszane, jak to miało miejsce w przypadku ukaranych instytucji, CySEC będzie nakładał przewidziane w ustawie kary. CySEC nakaże instytucjom naruszającym prawo podjęcie działań naprawczych, a w przypadki ich niepodjęcie będą podejmowane dalsze kroki, takie jak kolejne kary oraz zawieszenie lub nawet wycofanie licencji.

 

CySEC będzie nadal bacznie monitorował branżę inwestycyjną na Cyprze i bez wahania podejmie dalsze kroki przeciwko firmom, które naruszają prawa inwestorów indywidualnych"


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk