• Odbierz prezent
Wielki rollercoaster kryptowalut. Czy cena bitcoina znów wzrośnie? Potężni gracze zaczęli kupować BTC w rejonie 35 tys. USD - czy dołek jest już za nami?
fot. freepik.com

Nie było dotychczas takiej sytuacji, aby w dwa tygodnie kapitalizacja kryptowalut spadła z 2,5 bln USD do 1,5 bln USD. – Prawdopodobnie żaden z rynków tej skali nie odnotował tak potężnego tąpnięcia – komentuje Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. Czy po tak dużych spadkach cena bitcoina znów wzrośnie?

Kurs BTC/USD w pewnym momencie załamał się wczoraj poniżej 30 tys. USD, a przecież ledwie miesiąc temu ustanawiał nowe rekordy przy poziomie 64 tys. USD, gdy zadebiutowała giełda Coinbase. Tym samym największa kryptowaluta straciła na wartości aż 53 proc. w kilka tygodni.

Skorzystali potężni gracze?

Ostatni spadek wartość BTC stanowi jedną z większych korekt, nawet z uwzględnieniem cykli wzrostowych z 2013 oraz z 2017 r. Niemniej jednak bitcoin zaczął bardzo szybko zawracać i w czwartkowe przedpołudnie notowany był już o 10 tys. dolarów powyżej wczorajszego dołka, czyli na poziomie ponad 40 tys. USD za sztukę. 

– Zmienność pozostaje zatem ogromna. Pojawiły się też informacje, że duże fundusze inwestycyjne skorzystały na wczorajszej panice i zaczęły kupować BTC w rejonie 35 tys. USD. Dołek notowań może być już zatem za nami – wskazuje Daniel Kostecki, główny analityk spółki Conotoxia Ltd., która świadczy usługę Forex dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl.

Tracił nie tylko bitcoin

Jeszcze większe zmiany niż w przypadku bitcoina dotyczyły dwóch innych kryptowalut: etherum i litecoina. Kurs ETH/USD osunął się do najniższego poziomu od końca marca, kończąc spadek na poziomie 1900 USD, a dwa tygodnie temu ETH wyznaczał nowy szczyt w rejonie 4400 USD. Kurs LTC/USD spadł natomiast od swojego wierzchołka o 65 proc., czyli z ok. 400 do 130 USD.

– Na pierwszy rzut oka skala spadków wydaje się szokująca, ale z drugiej strony, po kilkusetprocentowych wcześniejszych wzrostach warto spojrzeć na wykresy w skali logarytmicznej. Tam sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a wczorajsze spadki prezentują się nawet jako niewielkie korekty w wielkich trendach. Im rynek znajduje się wyżej, tym skala i wielkość spadków robi coraz większe wrażenie. Otwarte pozostaje pytanie, czy wczorajsze wydarzenia będą w stanie zawrócić cały trend? – zastanawia się główny analityk Conotoxia Ltd.

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Daniel Kostecki

Analityk Rynków Finansowych CMC Markets Polska. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk