Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,24%
USD / PLN3,98-0,29%
CHF / PLN4,41-0,32%
GBP / PLN5,03-0,19%
EUR / USD1,08+0,07%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wielka fala osłabienia japońskiego jena (JPY)

Franklin Templeton | 00:39 17 maj 2022
Wielka fala osłabienia japońskiego jena (JPY) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pomimo tego, co naszym zdaniem stanowi atrakcyjne możliwości inwestycyjne w Japonii, nie sposób nie zauważyć znacznej słabości japońskiego jena (JPY), który od początku roku stracił na wartości prawie 14% w stosunku do dolara amerykańskiego.1 Słabość ta wynikała częściowo z wypowiedzi Banku Japonii (BOJ), który wyraził zamiar utrzymania stosunkowo akomodacyjnej polityki pieniężnej - w przeciwieństwie do działań innych banków centralnych na świecie. W kilku innych regionach rządy i decydenci starają się zwalczać historycznie wysokie stopy inflacji poprzez ograniczanie zakupów aktywów lub podnoszenie stóp procentowych. Warto zauważyć, że komentarze innych banków centralnych z pierwszego kwartału 2022 r. sugerują, że ruch w kierunku wyższych stóp procentowych może być bardziej agresywny niż wcześniej szacowano, po tym jak kolejne odczyty inflacji osiągnęły poziomy najwyższe od wielu dekad.

Mimo to prezes BOJ, Haruhiko Kuroda, wyraził pogląd, że słaby jen jest generalnie korzystny dla całej japońskiej gospodarki. Może to być prawdą, jeśli efekty inflacyjne pomogą odwrócić "mentalność deflacyjną" panującą w Japonii (gdzie konsumpcja została odłożona na później w oczekiwaniu na niższe ceny w przyszłości). Widmo inflacji może skłonić osoby prywatne i przedsiębiorstwa do ograniczenia oszczędności i zakupu towarów i usług w oczekiwaniu na wyższe ceny w przyszłości. Ponadto słabszy jen może również przynieść korzyści, ponieważ japońskie towary eksportowe będą bardziej konkurencyjne w stosunku do innych produktów światowych.

Chociaż słabszy JPY może być postrzegany jako pozytywny dla japońskich firm o wysokim stopniu eksportu, niekoniecznie musi to być tak bezpośrednia zależność, jak sugerowałaby intuicja. Analiza korelacji historycznych z ostatnich 20 lat sugeruje, że odwrotna zależność między wartością jena a wzrostem indeksu cen akcji w Tokio (TOPIX) ulegała znacznym zmianom. Podczas gdy zależność ta utrzymuje się przez większość czasu (~4/5 okresu przedstawionego poniżej wykazuje odwrotną zależność), ~1/5 poniższych obserwacji wykazuje zerową lub dodatnią korelację między siłą JPY a TOPIX.

Korelacja między jenem japońskim a TOPIX może zmieniać się w czasie.

Reklama

Źródła: Bloomberg, Templeton Global Equity Group. Indeksy są niezarządzane i nie można w nie bezpośrednio inwestować. Nie uwzględniają opłat, kosztów ani prowizji od sprzedaży. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie stanowią wskaźnika ani gwarancji przyszłych wyników. Daty podane powyżej niekoniecznie oznaczają początek i koniec każdego zdarzenia, ale w niektórych przypadkach mogą stanowić istotne punkty zwrotne lub zmiany w przebiegu zdarzenia. NPL oznacza kredyt zagrożony, w przypadku którego kredytobiorca nie dokonał zaplanowanych spłat odsetek lub kwoty głównej i istnieje podwyższone prawdopodobieństwo, że kredyt nie zostanie spłacony w całości.

Ogólnie rzecz biorąc, zauważamy, że w okresach, gdy gospodarka światowa jest odporna, istnieje silna odwrotna zależność między siłą JPY a TOPIX (r= -1), zgodnie z założeniem, że słaby JPY ułatwia sprzedaż na silnych rynkach końcowych.

Jednak zależność ta ma tendencję do załamywania się, a współczynnik korelacji r dąży do 0 (lub jest dodatni)2 , wskazując na słabą lub dodatnią zależność w okresach słabości jena i bardziej nierównomiernego wzrostu na świecie (patrz globalny kryzys finansowy, globalne spory handlowe itp.) Może to być potencjalnie wynikiem zmniejszonego popytu ze strony rynków końcowych lub działań protekcjonistycznych.

W bieżącym okresie od początku roku do dnia dzisiejszego spodziewana odwrotna zależność między JPY a TOPIX jest bardziej wyciszona i podejrzewamy, że może to być wynikiem bardziej złożonej i nietypowej kombinacji czynników, w tym m.in:

a. Znacząca rozbieżność w polityce monetarnej między USA a Japonią.

Reklama

b. Znaczna zależność od importu energii, co stanowi poważny czynnik negatywny dla kraju.

c. Znaczne rozbieżności w prognozach popytu na kluczowych rynkach eksportowych Japonii.

W związku z tym, choć szacuje się, że spółki z indeksu TOPIX uzyskują około 40%3 swoich przychodów ze źródeł innych niż JPY, słabszy JPY mógłby również potencjalnie spowodować erozję marż zysku wynikającą z nadzwyczajnego poziomu inflacji energii (czego nie można byłoby przenieść na wzrost cen, a co za tym idzie, mogłoby to doprowadzić do osłabienia pozycji konkurencyjnej). W związku z tym nie od razu wiadomo, czy słabszy jen koniecznie przyniesie wyższe zyski spółkom z indeksu TOPIX.

Chociaż względy takie jak te opisane powyżej mogą sprawić, że wybór poszczególnych akcji japońskich będzie wyzwaniem, uważamy, że rynek japoński może zapewnić cenną dywersyfikację geograficzną w ramach portfela oraz dostęp do wielu unikalnych spółek, które nie mają prawdziwych konkurentów. Rynek japoński jest również beneficjentem rosnącej rentowności oraz zwiększonego nacisku na zyski akcjonariuszy i ład korporacyjny (zob. nasz poprzedni dokument "Japonia: Kraina rosnących możliwości inwestycyjnych").

Przyjmując długoterminową orientację, skoncentrowaną na dyscyplinie cenowej i identyfikacji wartości, Templeton Global Equity Group jest naszym zdaniem dobrze przygotowana do wykorzystania potencjalnych możliwości w Japonii, nawet w trudnych warunkach, takich jak obecna wielka fala osłabienia JPY.

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama

Czytaj dalej