• Odbierz prezent
Wielka Brytania traci najwyższy rating
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda decyzja o obniżeniu ratingu Wielkiej Brytanii

Naturalną konsekwencją wyniku ostatniego referendum przeprowadzonego na Wyspach Brytyjskich i w rezultacie Brexitu jest wzrost niepewności. Co więcej niepewność ta wynika z działań politycznych. Z kolei połączenie polityki i rynków, to najgorsze połączenie z możliwych, co przerabialiśmy już na swoim podwórku.

 

Stąd też agencje ratingowe nie czekały zbyt długo, aby reagować na to, co się wydarzyło, a podniesienie niepewności oraz spadek perspektyw dla wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii to idealna mieszanka argumentująca cięcie ratingu.

 

I tak też agencja S&P obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii o dwa poziomy z AAA (najwyższa możliwa ocena) do AA. Perspektywa dla ratingu jest negatywna. Wzrost PKB wyniesie średnio 1,1 proc. rocznie na przestrzeni lat 2016-2019. W kwietniu zakładano dynamikę na poziomie 2,1 proc. – podała agencja S&P.

 

Agencja Fitch również ścięła rating UK z poziomu AA+ do AA. Perspektywa także jest negatywna. Również zostały obniżone perspektywy odnośnie wzrostu PKB do 1,6 proc. w 2016 roku (z 1,9 proc.) oraz w 2017 i 2018 roku do 0,9 proc. z 2 proc. wcześniej.

 

Trzecia z największych agencji – Moody’spozostawiła rating na poziomie Aa1. Jednak zaczęła przyglądać się największym brytyjskim bankom i może obniżyć perspektywy dla ich ratingów ze stabilnych/pozytywnych do negatywnych – poinformowało Sky News.

 

Wielka Brytania może w najbliższej przyszłości doświadczać fali nacisków zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz, a temat Brexitu może ciągnąć się jeszcze przez wiele miesięcy, co jeszcze bardziej będzie powodować wzrost niepewności politycznej, której rynki tak bardzo nie lubią.


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk