• Odbierz prezent
Wielka Brytania - najniższe bezrobocie od ponad 10lat!
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii

O godzinie 10:30 pojawiły się dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Dane okazały się bardzo pozytywne, ale nie były w stanie znacznie umocnić funta ze względu na silną presję ze strony Brexitu. W 'normalnych' okolicznościach takie odczyty mogłyby skutkować większymi ruchami.

 

W przypadku analizy rynku pracy Wielkiej Brytanii kluczowe są dwa wskaźniki: stopa bezrobocia oraz dynamika wynagrodzeń. Ten pierwszy pozwala nam na ogólną ocenę sytuacji rynku pracy, natomiast drugi jest istotny ze względu wpływu na inflację (wzrost wynagrodzeń jest źródłem presji inflacyjnej).

 

Stopa bezrobocia, która od kilku miesięcy utrzymywała się na poziomie 5,1% spadła w kwietniu do poziomu 5,0%. Prognozy ekonomistów nie zakładały zmiany w poziomie bezrobocia. Spadek bezrobocia do poziomu 5,0% oznacza, że znajduje się ono na najniższym poziomie od października 2005 roku, czyli od ponad 10 lat!

 

Stopa bezrobocia

FXMAG forex wielka brytania - najniższe bezrobocie od ponad 10lat! 1

 

Średnie wynagrodzenie z uwzględnieniem premii rosło drugi miesiąc z rzędu o 2% (prognoza zakładała wzrost o 1,7%). Dobra dynamika wynagrodzeń może pomóc gospodarce w walce z niską inflacją. Wyższe płace przyczyniają się do zwiększenia zakupów, a te z kolei do wyższych cen. Gospodarka Wielkiej Brytanii od 2015 roku zmaga się z bardzo niską inflacją, która hamuje wzrost gospodarczy.

 

Przed funtem decyzja BoE i referendum

W najbliższym okresie kluczowe wydarzenia dla funta to jutrzejsza decyzja BoE w sprawie stóp procentowych i referendum w sprawie Brexitu. W kwestii decyzji Banku Anglii nie spodziewamy się żadnych zmian w polityce pieniężnej, gdyż Bank z decyzjami zaczeka na wyniki referendum. Jeśli Brytyjczycy zdecydowaliby się pozostać w Unii Europejskiej to dobry stan rynku pracy mógłby umożliwić podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, aby tak się stało konieczna jest jednak wyższa dynamika


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk