• Odbierz prezent
gospodarka wielkiej brytanii
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane z gospodarki brytyjskiej
- Jak na odczyty zareagował rynek walutowy
- Jak wygląda obecna sytuacja techniczna na rynku GBPUSD

Godzina 10:30 jest czasem, w którym najczęściej obserwujemy podwyższoną zmienność na parach z funtem brytyjskim. Dzieje się tak ze względu na to, że właśnie o tej godzinie najczęściej publikowane są dane z gospodarki brytyjskiej. Nie inaczej było dziś, gdyż w kalendarzu makroekonomicznym pojawiły się odczyty dotyczące sektora przemysłowego oraz bilansu handlowego.

Cały kalendarz odczytów makroekonomicznych dla Wielkiej Brytanii zaświecił się na czerwono w momencie opublikowania danych. Co ciekawe funt, który od godziny 9:00 silnie umacniał się nie zareagował bardzo silnymi spadkami, ale wzrosty na parze GBPUSD zostały zahamowane i kurs kieruje się w okolice wsparcie na poziomie 1,405. Już od ponad doby GBPUSD porusza się w bliskiej odległości od tego poziomu, broniącego rynek przed dalszymi spadkami.

Wszystkie odczytane wartości wskaźników były niższe od oczekiwań i dodatkowo negatywnie zrewidowano wszystkie wartości odczytów za styczeń.

 

W lutym (bo właśnie tego miesiąca dotyczyły dzisiejsze odczyty) produkcja przemysłowa spadla o 0,3% w ujęciu miesięcznym (przy prognozie wzrostu o 0,1%) i 0,5% w ujęciu rocznym (przy prognozie spadku o 0,25).

Produkcja dóbr w fabrykach spadła o 1,1% w ujęciu miesięcznym (przy prognozie spadku o 0,2%) i o 1,8% w ujęciu rocznym (przy prognozie 0,7%).

 

W przypadku odczytów dotyczących bilansu handlowego jedynym pozytywnym aspektem jest zmniejszenie deficytu w porównaniu ze zrewidowanym odczytem za styczeń. Mimo wszystko deficyt bilansu handlowego okazał się ponad 17% większy od prognoz.

 

Dane nie przyczyniły się do wybicia wsparcia na poziomie 1,405. Na ten moment podstawowym scenariuszem dla pary GBPUSD jest scenariusz spadkowy oparty na formacji RGR. Wsparcie na poziomie 1,405 jest linią szyi dla tej formacji, stąd sygnał spadkowy wystąpi po przebiciu tego poziomu. Jak na razie kurs dwukrotnie naruszył tą barierę, ale szybko zawrócił pozostawiając poniżej wyłącznie cienie świec. Kluczowa dla niedźwiedzi będzie pierwsza świeca, która zamknie się poniżej wspomnianego wsparcia.

 

GBPUSD - H4

FXMAG forex wielka brytania - fatalne dane z sektora przemysłowego 1


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk