• Odbierz prezent
Większy od oczekiwań wzrost zapasów ropy naftowej w USA. Ożywienie eksportu amerykańskiej soi do Chin

Inwestorzy na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach nieustannie balansują pomiędzy optymizmem i pesymizmem. O ile ożywienie w globalnej gospodarce po wcześniejszych restrykcjach związanych z koronawirusem pozytywnie zadziałało na popyt na ropę naftową, to powrót do „normalności” najprawdopodobniej będzie powolny – zwłaszcza że druga fala pandemii powoli staje się faktem.

Wczoraj negatywnym akcentem na rynku ropy naftowej były dane dotyczące zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA zwyżkowały o 1,75 mln baryłek. To znacznie więcej niż wynosiły oczekiwania rynkowe, zakładające zwyżkę o około 300-400 tysięcy baryłek.

Większy od oczekiwań wzrost zapasów ropy naftowej w USA.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, pewnym pocieszeniem były szacunki pokazujące spadek zapasów benzyny i destylatów, który świadczy o tym, że sezonowy wzrost popytu na paliwa w Stanach Zjednoczonych ma miejsce, nawet w obliczu szczególnej sytuacji w bieżącym roku.

Dzisiaj swoje dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych przedstawi amerykański Departament Energii. Instytucja ta bazuje na większej ilości danych niż Amerykański Instytut Paliw, więc jej wyliczenia precyzyjniej pokażą sytuację na rynku ropy w USA. Niemniej, dane obu instytucji na ogół od siebie znacząco nie odbiegają, więc można oczekiwać, że także departament pokaże ubiegłotygodniowy wzrost zapasów ropy w USA.

Większy od oczekiwań wzrost zapasów ropy naftowej w USA.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SOJA

Ożywienie eksportu amerykańskiej soi do Chin.

Zawirowania wokół statusu porozumienia handlowego pierwszej fazy na linii USA-Chiny dały o sobie znać na rynku soi, gdzie wczoraj pojawiła się nieco większa zmienność. Ogólnie jednak ostatnie tygodnie na tym rynku są spokojne, a cena soi w USA oscyluje obecnie w okolicach 8,70 USD za buszel.

Popyt na amerykańską soję ze strony Chin w ostatnim czasie się ożywił i powrócił on już do poziomów sprzed wojny handlowej. Państwo Środka zamówiło już ponad 3 mln ton amerykańskiej soi z dostawą na lata 2020-2021. To najwyższy poziom wstępnych zamówień od 2014 roku.

Niemniej, pod dużym znakiem zapytania stoi przyszłość chińskich zamówień na soję ze Stanów Zjednoczonych, bowiem w ostatnich latach – czyli w czasie, kiedy Chiny i USA prowadziły wojnę handlową – Brazylia wykorzystała sytuację i znacząco zwiększyła eksport swojej soi do Państwa Środka.

Kolejne lata mogą być więc okresem bardziej zażartej rywalizacji USA i Brazylii jako czołowych dostawców soi do Chin. To zaś oznacza możliwość pojawienia się wojny cenowej.

Większy od oczekiwań wzrost zapasów ropy naftowej w USA.  - 3

Notowania soi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk