• Odbierz prezent
Większa redukcja emisji gazów cieplarnianych ułatwi osiągnięcie neutralności klimatycznej
  • Przywódcy Unii Europejskiej, na szczycie w Brukseli, porozumieli się w sprawie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku.
  • Neutralność klimatyczna to ogromna szansa i wyzwanie dla polskich przedsiębiorstw oraz gospodarki – uważa Konfederacja Lewiatan.

W ostatnim czasie Komisja Europejska zaproponowała podwyższenie celu redukcyjnego gazów cieplarnianych na rok 2030 z 40% na 55%. Przywódcy krajów unijnych zaakceptowali wczoraj ten ambitny plan.

    Większa redukcja emisji gazów cieplarnianych - 1

- Biznes popiera cel neutralności klimatycznej, a porozumienie w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku jest ważnym krokiem na tej drodze. Neutralność klimatyczna to ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców  do zbudowania przewag konkurencyjnych naszej gospodarki, wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań i zagwarantowania przyjaznej społecznie transformacji – mówi Dorota Zawadzka – Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Bardzo ważne znaczenie dla Polski w dochodzeniu do neutralności klimatycznej będzie miało wsparcie finansowe dla transformacji energetycznej i technologicznej ze strony UE i wykorzystanie mechanizmu sprawiedliwego podziału obciążeń z uwzględnieniem środków kompensujących dla poszczególnych państw członkowskich. Z punktu widzenia społecznego, jak i gospodarczego jedynie sprawiedliwa transformacja może zakończyć się sukcesem.

Biznes popiera cel neutralności klimatycznej, ale widzi brak strategii rządu w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu. Z badań Lewiatana wynika, że 93% polskich przedsiębiorców uważa, że podwyższenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 55% w 2030 roku ułatwi osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku.

 


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan – organizacja pozarządowa utworzona w styczniu 1999, reprezentująca interesy polskich przedsiębiorców prywatnych. Funkcję prezydenta konfederacji od 2019 pełni Maciej Witucki. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk