Spowolnienie konsumpcji prywatnej nasiliło się w grudniu. Realne wydatki konsumentów amerykańskich spadły w grudniu o 0,2%m/m w ujęciu odsezonowanym, po spadku o 0,1% w listopadzie (korekta w dół z +0,1%) oraz przy konsensusie -0,1%. Natomiast wzrost dochodów zwolnił do 0,2%m/m w grudniu z 0,3% miesiąc wcześniej (korekta w dół z 0,4%), zgodnie z konsensusem.
Preferowana przez Fed miara inflacji - deflator konsumpcji prywatnej PCE - obniżył się w grudniu do 5,0%r/r, zgodnie z konsensusem, z 5,5% miesiąc wcześniej. Podobnie jak miesiąc wcześniej, deflator PCE wzrósł o 0,1%m/m, przy oczekiwaniach 0,0%. Po wyłączeniu cen żywności i energii, wzrost bazowego PCE zwolnił do 4,4%r/r z 4,7% miesiąc wcześniej, również zgodnie z oczekiwaniami analityków. W ujęciu miesięcznym, bazowy PCE przyśpieszył do 0,3%m/m z 0,2% w listopadzie. Spodziewamy się utrzymania inflacji na wyraźnej ścieżce dezinflacyjnej w trakcie 2023, na koniec roku CPI może spaść do 2,0-2,5%r/r.
W kontekście słabych danych z budownictwa z ubiegłego tygodnia (m.in. dot. pozwoleń na budowę), pozytywnie zaskoczyła sprzedaż domów w grudniu. Odnotowano wzrost o 2,5% m/m po spadku o 2,6%m/m w listopadzie (korekta w górę z -4,0%). Konsensus zakładał spadek o 1,0%. Również finalny styczniowy odczyt nastrojów konsumentów w USA według Uniwersytetu Michigan był pozytywny (64,9pkt.), lekko powyżej odczytu wstępnego (64,6pkt.) i ponad 5pkt. lepiej niż w grudniu (59,7pkt.).
UE: Unia przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji o 6 miesięcy, do 31 lipca 2023
Z uwagi na kontynuację rosyjskiej agresji w Ukrainie, UE przedłużyła obowiązujące sankcje na Rosję o pół roku, do końca lipca 2023. Sankcje sektorowe obejmują ograniczenia w handlu, transporcie, finansach, transferze technologii. Obowiązuje również zakaz importu lub transferu ropy naftowej i niektórych produktów naftowych drogą morską. Od 5 lutego 2023 zacznie obowiązywać zakaz importu paliw z Rosji do UE. Sankcje indywidualne, zamrażające aktywa i ograniczające podróżowanie, obejmuje szereg osób, podmiotów i dyplomatów rosyjskich.
Najbliższy tydzień na rynkach bazowych: Główne banki centralne podniosą stopy procentowe
W tym tygodniu główne banki centralne na świecie podniosą stopy procentowe. Oczekujemy, że podwyżka stóp Fed w środę wyniesie 25pb do poziomu 4,50-4,75%, a EBC i Banku Anglii w czwartek – o 50pb (stopa depozytowa EBC do poziomu 3,0%, stopa referencyjna BoE do poziomu 4,0%). W tym tygodniu poznamy również raport o rynku pracy payrolls w USA (piątek) oraz wstępne odczyty PKB za 4kw22 w Europie (od poniedziałku). W czwartek, również Narodowy Bank Czech podejmie decyzję o stopach procentowych i spodziewamy się utrzymania głównej stopy procentowej na poziomie 7%.
Inwestorzy spodziewają się umiarkowanie jastrzębiej retoryki ze strony Fed (inflacja wysoka, ale spada). Jeżeli coś może zaskoczyć to ewentualne złagodzenie tonu, po tym jak ostatnie dane o inflacji i płacach wskazywały na słabnięcie presji cenowej, a dane o aktywności gospodarczej wzbudziły oczekiwania na wystąpienie recesji w USA. Rynki finansowe będą szczególnie wyczulone na wszelkie sygnały wskazujące, że Fed łagodzi swoje nastawienie.
Widzimy mniejsza szanse na złagodzenie swojego tonu przez EBC (inflacja bazowa pozostaje uporczywie wysoka, większa szansa na uniknięcie recesji w strefie euro).
Spodziewamy się podwyżki stóp Banku Anglii o 50pb m.in. z powodu stosunkowo wysokiego wzrostu płac, ale 1/3 ekonomistów widzi również podwyżkę o 25pb, co może uzasadniać szybszy od prognozowanego przez BoE spadek tempa inflacji.
Po czterech podwyżkach stóp procentowych Fed z rzędu o 75pb i podwyżce o 50pb w grudniu 2022, dane gospodarcze o osłabieniu koniunktury i spadku inflacji w USA skłaniają do łagodniejszej podwyżki o 25pb. Czynnikiem proinflacyjny pozostaje wciąż napięty rynek pracy, ale w najbliższych miesiącach spodziewamy się jego stopniowej korekty. O stanie rynku pracy powiedzą piątkowe payrolls z USA. Prognozujemy, że w styczniu powstało 185tys. nowych miejsc pracy (konsensus 175tys.) po 223tys. w grudniu.
EBC powinien trzymać się grudniowej zapowiedzi podwyżek stóp procentowych po 50pb w lutym i marcu. Do podwyżek skłania uporczywie wysoka inflacja bazowa i utrzymanie dosyć hojnego wsparcia dla gospodarek strefy euro ze strony polityki fiskalnej, a także ostatnia poprawa perspektyw PKB dzięki spadkowi cen gazu i otwarciu Chin.
Wydarzenia w tym tygodniu:
Poniedziałek:Wstępny PKB Niemiec w 4kw22 (nasza prognoza -0,1%kw/kw SA i 1,1%r/r); nastroje w gospodarce strefy euro za styczeń,
Wtorek: Wstępny PKB Francji, Włoch i strefy euro w 4kw22; inflacja CPI za styczeń w Niemczech (nasza prognoza 0,6%m/m i 9,0%r/r po -0,8m/m i 8,6%r/r w grudniu) i Francji; ceny domów w USA w listopadzie,
Środa: decyzja FOMC o stopach procentowych (spodziewamy się podwyżki o 25pb, zgodnie z konsensusem); raport ADP o rynku pracy w styczniu (nasza prognoza 140tys. miejsc pracy, konsensus 155tys.); barometr ISM w przemyśle za styczeń (nasza prognoza 48,5pkt., konsensus 48,2pkt.); finalne PMI dla przemysłu w styczniu w Europie i USA; inflacja HICP w strefie euro za styczeń (nasza prognoza 8,8%r/r po 9,2% w grudniu, a inflacja bazowa 5,1%r/r w styczniu po 5,2% w grudniu),
Czwartek: decyzja EBC i Banku Anglii (spodziewamy się podwyżek po 50pb, zgodnie z konsensusem); zamówienia w przemyśle w USA za grudzień (nasza prognoza 4,9%m/m, konsensus 1,3%),
Piątek: raport payrolls za styczeń w USA (nasza prognoza wzrostu zatrudnienia 185tys. przy konsensusie 175tys. i 223 tys. w grudniu); finalne PMI w usługach w Europie i USA oraz usługowy ISM w USA (nasza prognoza 50,0pkt, konsensus 50,5pkt.).
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
ING Bank Śląski analizy i komentarze
ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK | TWITTER