Wczorajsze rozmowy prezydenta Joe Bidena ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthy nie przyniosły porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia przez Kongres. Obie strony sygnalizują dobry przebieg rozmów. Tak odbierają to rynki finansowe, chociaż nie wiadomo czy to tylko pozytywna retoryka czy rzeczywiste postępy. Zakładamy, że w stanie wojny politycy w USA szybciej osiągną porozumienie niż w 2011 roku.
Rozmowy mają być prowadzone codziennie aż do skutku. McCarthy wciąż domaga się znacznej redukcji wydatków publicznych, w tym m.in. wydatków socjalnych. Biden postuluje podniesienie podatków dla najbogatszych i redukcję luk podatkowych, aby zwiększyć wpływy z podatków.
US Treasury wciąż szafuje terminami kiedy wyczerpią się środki, ale roboczo można zakładać, że brak porozumienia do około 1 czerwca może mieć ograniczone negatywne konsekwencje dla gospodarki amerykańskiej i światowych rynków finansowych. W połowie czerwca pojawią się wpływy podatkowe, które trochę złagodzą sytuację.
USA: Jastrzębia retoryka przedstawicieli Fed
Jastrząb z Fed St. Luis James Bullard powiedział, że wskazane są jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych Fed w 2023, raczej wcześniej niż później, aby wywrzeć wystarczającą presję do obniżenia inflacji i przywrócić ją do celu.
Natomiast prezes Fed Minneapolis Neel Kashkari (raczej łagodnie nastawiony) powiedział, że po zaskoczeniu wysokością i uporczywością inflacji, Fed nie chce zadeklarować, że skończył podwyżki stóp procentowych. Fed potrzebuje dodatkowej informacji do decyzji o dalszych podwyżkach.
Prezes Fed Atlanta Raphael Bostic zasugerował pauzę w cyklu podwyżek, aby poznać opóźnione efekty dotychczasowego zacieśnienia.
Z kolei prezes Fed Richmond Tom Barkin uchylił się od komentarza nt. decyzji Fed w czerwcu. Jednakże stwierdził, że nie jest przekonany, że inflacja jest w trwałym trendzie spadkowym.
Najbliższe posiedzenie FOMC zaplanowano na 13-14 czerwca, zostanie wówczas opublikowana aktualizacja prognoz makroekonomicznych.
EBC: Mieszane komunikaty przedstawicieli EBC
Członek Rady Prezesów EBC i Prezes Banku Hiszpanii Pablo Hernandez de Cos powiedział, że niektóre wskaźniki inflacji wykazują poprawę, ale EBC wiąż musi podnieść stopy procentowe i utrzymać je przez dłuższy czas na wyższym poziomie.
Według Prezesa Banku Francji Francois Villeroya, EBC osiągnie szczyt stóp procentowych podczas trzech najbliższych posiedzeń (czerwiec-lipiec-wrzesień), lecz niekoniecznie będzie podwyższał stopy na każdym z nich.
Prezes Banku Chorwacji Boris Vujcic stwierdził, że dalsze podwyżki stóp EBC będą uzależnione od trendu inflacji bazowej.
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
ING Bank Śląski analizy i komentarze
ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK | TWITTER