• Odbierz prezent
Wiadomości zagraniczne: Słabnie koniunktura w Europie, choć PMI wciąż powyżej 50pkt
fot. freepik.com

USA: pozytywne sygnały o koniunkturze w maju

Departament Handlu USA podał w końcowym wyliczeniu, że zamówienia na dobra trwałe wzrosły w maju o 0,8%m/m po 0,4% wzroście w kwietniu. Z wyłączeniem środków transportu zamówienia wzrosły o 0,7%m/m, po 0,2% w poprzednim miesiącu. Dobrze wypadły również zamówienia w przemyśle, które wzrosły w maju o 1,6%m/m przy konsensusie 0,5% i wzroście w kwietniu o 0,3%.

 

USA-Chiny: rozmowy gospodarcze podsycają oczekiwania na zniesienie niektórych ceł na Chiny

Wczoraj doszło do rozmowy sekretarz skarbu USA J. Yellen z wicepremierem Chin L. He, co zwiększyło oczekiwania na zniesienie części amerykańskich ceł na import z Chin, które rozważa J. Biden w celu przeciwdziałania inflacji. Wystarczy przy tym nieodnawianie niektórych ceł wprowadzonych jeszcze przez D. Trumpa, które wkrótce przestaną obowiązywać.

 

 

Strefa euro: Parlament Europejski poparł wejście Chorwacji do strefy euro od 1 stycznia 2023

Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów poparł kandydaturę Chorwacji do członkostwa w strefie euro od 1 stycznia 2023. Ostateczną zgodę na przyjęcie euro w Chorwację wydadzą państwa strefy euro.

 

Europa: finalne odczyty PMI potwierdzają pogorszenie koniunktury, ale wciąż powyżej 50pkt

Finalne odczyty PMI za czerwiec okazały się bliskie wstępnym szacunkom i potwierdziły pogorszenie koniunktury w Europie. Wciąż jednak indeksy utrzymują się powyżej 50pkt, czyli wskazują na fazę ożywienia w cyklu koniunkturalnym. Wyniki PMI w czerwcu były następujące (w nawiasach dane za maj):

  • strefa euro: usługi 53,0 (56,1), composite 52,0 (54,8)
  • Niemcy: usługi 52,4pkt (55,0), composite 51,3 (53,7)
  • Francja: usługi 53,9pkt (58,3), composite 52,5 (57,0)
  • Włochy: usługi 51,6pkt (53,7), composite 51,3 (52,4)
  • Wielka Brytania: usługi 54,3pkt (53,4), composite 53,7 (53,1).

ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk