• Odbierz prezent
Wiadomości z giełd: walory PZU oraz JSW z największym pozytywnym wpływem na indeks WIG20
fot. freepik.com

Za nami kolejna z rzędu, udana sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Szeroki rynek zyskał blisko 0,30% za sprawą dobrego zachowania dużych i średnich spółek, których indeksy wzrosły odpowiednio 0,24% i 0,69%. Największy wpływ na pozytywne zmiany WIGu20 miały przede wszystkim walory PZU (+1,39%) i JSW (+8,60%). Akcje tej ostatniej znajdują się obecnie blisko istotnego oporu na poziomie 62 zł, a jego przebicie może otworzyć drogę do dalszych wzrostów w kierunku 70 zł notowanych ostatnio w 2018 roku.

Największe spadki wśród krajowych blue chipów odnotowała spółka Mercator Medical (-23,47%), która po piątkowej sesji opublikowała słabe, wstępne dane finansowe za III kwartał 2021 roku. Skonsolidowany zysk netto producenta i dystrybutora rękawic medycznych spadł do 36,3 mln zł wobec 355,8 mln zł przed rokiem oraz 113,8 mln zł kwartał temu.

 

Wiadomości z giełd: walory PZU oraz JSW z największym pozytywnym wpływem na indeks WIG20  - 2

 

W drugiej linii pozytywnie zaskakiwały przede wszystkim walory banków

Akcje Millenium wzrosły o 3,07%, a mBanku o 1,86%. Kolejny dzień z rzędu byliśmy ponadto świadkami mocnych wzrostów rentowności krajowego długu. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych znalazły się na poziomie 2,70% widzianych ostatnio w I połowie 2019 roku. Opublikowane wczoraj dane dotyczące inflacji bazowej przekroczyły oczekiwania rynku. Inflacja bez uwzględniania cen energii i żywności wyniosła w Polsce we wrześniu 4,2% r/r wobec 3,9% miesiąc wcześniej.

 

Wiadomości z giełd: walory PZU oraz JSW z największym pozytywnym wpływem na indeks WIG20  - 1

 

Poniedziałkowa sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się przewagą wzrostów,

a indeksy S&P 500 i Nasdaq Composite zanotowały zwyżki czwarty dzień z rzędu. Jak dotąd 41 spółek z S&P 500 opublikowało wyniki za mijający kwartał, przy czym 80% z nich przekroczyło oczekiwania analityków w zakresie zysku na akcję, co również wspiera otoczenie wokół rynku kacji. We wzrostach nie przeszkodziły nawet słabe dane odnośnie produkcji przemysłowej w USA, która we wrześniu spadła o 1,3% m/m przy czym oczekiwano +0,2% m/m, wobec -0,1% miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,4%.

 

Wiadomości z giełd: walory PZU oraz JSW z największym pozytywnym wpływem na indeks WIG20  - 3

 

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Bardzo udane zakończenie sesji w Stanach Zjednoczonych przekłada się na optymizm inwestorów obecnych na rynkach akcji. Nikkei225 zyskuje ponad 0,5%, a Shanghai Composite Index blisko 0,8%. Kontrakty terminowe na DAX i S&P500 są również kwotowane na dodatnich poziomach co może wg nas implikować kolejny z rzędu, udany dzień handlu na rynku kasowym w Warszawie.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk