Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,01%
USD / PLN4,00+0,16%
CHF / PLN4,43+0,10%
GBP / PLN5,05+0,15%
EUR / USD1,08-0,13%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się

iWealth | 16:01 03 grudzień 2021
Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dane makro z mijającego tygodnia - zagranica

W USA indeks Chicago PMI zanurkował z poziomu 68,4 pkt. do 61,8 pkt, a indeks zaufania konsumentów publikowany przez Conference Board spadł z poziomu 111,6 pkt. do 109,5 pkt. Indeks ISM dla przemysłu wzrósł, tak, jak oczekiwano do 61,1 pkt, a subindeks cenowy spadł. Publikowany w czwartek raport o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych pokazał, że złożono ich 222 tys. (oczekiwano 240 tys.).

Dane makro z mijającego tygodnia – Polska

We wtorek opublikowano Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury oraz Wskaźnik Rynku Pracy (BIEC). WWK spadł o blisko 1 punkt w stosunku do odczytu sprzed miesiąca, a BIEC pisze, że „Regularne spadki wartości wskaźnika obserwujemy już od czterech miesięcy. Sygnały zapowiadające zwolnienie aktywności gospodarki są coraz wyraźniejsze i obejmują coraz więcej wymiarów działalności gospodarczej.”.

Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się - 1

Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się - 1

WRP zmalał w porównaniu do września o 0,4 punktu, a BIEC pisze, że „Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy nasila się”.

Reklama

Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się - 2

Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się - 2

Opublikowany też został indeks PMI dla polskiego przemysłu w listopadzie – wzrósł do poziomu 54,4 pkt. (oczekiwano 54 pkt.). Podobny obraz prezentował ostateczny odczyt PKB z trzeciego kwartału. Wzrósł o 5,3% (wstępna dane mówiły o 5,1%). Pozytywnie wpływały na ten odczyt inwestycje – wzrosły o 9,3%, oraz zapasy.

To ostatnie wcale według mnie nie jest plusem. Zapasy rosną, bo firmy zapełniają magazyny w obawie przed problemami z liniami logistycznymi i szykują się na duży popyt, co wcale nie jest gwarantowane. A jeśli w końcu zaczną magazyny opróżniać to zaszkodzi w odczycie PKB.

Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się - 3

Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się - 3

I w końcu, najważniejsza dana, czyli wstępny odczyt inflacji CPI dla listopada. Znowu zaskoczenie. Oczekiwano wzrostu o 7,3% r/r, a tymczasem było to 7,7%. To oczywiście zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp, ale czy RPP to zrobi? Duży znak zapytania. Nawiasem mówiąc w historii strefy euro wstępny odczyt był najwyższy w historii – 4,9% r/r.

W kolejnym tygodniu

Reklama

W USA zobaczymy wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz inflację konsumencką (CPI). Zobaczymy też wstępny raport Uniwersytetu Michigan.

W Polsce RPP podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych. Jeśli pamięta się to, co mówił w ostatnim wywiadzie Adam Glapiński, szef NBP, to wydaje się, że wiadomo co zrobi Rada – podwyższy stopy, tylko nie wiadomo o ile. Jeśli stopy wzrosną, jak twierdzi Goldman Sachs o ponad 50 punktów bazowych, to decyzja pomoże bankom i złotemu.

Podsumowanie

Jak skończy się w tym roku walka św. Mikołaja (hossa kończąca rok) z Omicronem i Powellem? Jak skończy się z Powellem to wiadomo – gracze się z nowym stanowiskiem Fed pogodzą. Omicron jest i będzie nadal zagadką (mimo izraelskiej opinii) i niepewnością, ale jeśli naprawdę powoduje słabe efekty (przy nieco większej zaraźliwości) to i ten negatywny wpływ w końcu zniknie, co może doprowadzić do niezłego zakończenia roku.

Na razie znika jedno zagrożenie – sprawa finansowania agend rządowych w USA i podniesienie limitu zadłużenia. Obie partie zgodziły się (obie izby Kongresu to zaakceptowały), że tymczasowo (bo 3.12 mijał termin poprzedniego przesunięcia) przedłużą finansowanie agend federalnych i nie będą przejmowały się limitem zadłużenia. Ta tymczasowość ma trwać do 18. lutego 2022 roku. Czyli Kongres kopie puszkę wzdłuż pochyłej drogi – w styczniu trafi na mur?

Badanie Reutersa pokazało, że 23 zarządzających funduszami nadal wykazuje potężny optymizm. W połowie 2022 roku XETRA DAX ma zyskać 8% (od stanu z poniedziałku), a CAC-40 6%. Poza tym analitycy JP Morgan i Deutsche Bank twierdzili, ze nowy wariant nie doprowadzi do trwałego pogorszenia nastrojów na rynkach. Sondaż Deutsche Bank pokazał, że jedynie 10% inwestorów obawia się tego, że Omicron popsuje na trwałe nastroje w końcówce roku.

Reklama

Takie różowe okulary najbardziej mnie niepokoją, bo bardzo łatwo zamienić je w wyprzedaż. Wystarczy, żeby jakaś mutacja wirusa (niekoniecznie Omicron) była dużo groźniejsza od Delty (z większą śmiertelnością). Mam jednak coraz większe przekonanie, że grudzień i rok zakończymy w lepszych nastrojach niż miały miejsce na przełomie miesięcy.

Czytaj więcej

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama

Czytaj dalej