• Odbierz prezent
Wiadomości krajowe: Tylko Litwiniuk przeciwko podwyżce stóp NBP o 100pb w kwietniu
fot. pexels.com

RPP: W kwietniu przeciw podwyżce stóp o 100pb tylko P. Litwiniuk

Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej przeciwko podwyżce stóp NBP o 100pb głosował tylko P. Litwiniuk – wynika z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Podwyżka o 100pb była zaskoczeniem dla rynku, który oczekiwał podwyżki 50-75pb.

Wraz z ujawnianiem wyników kolejnych głosowań rynek będzie stopniowo próbował ocenić nowych członków RPP w kwestii ich nastawienia w polityce pieniężnej.

 

 

GPW & NBP: WIBOR na dłużej, a zmiana benchmarku w stopniowym tempie

GPW opowiada się za tym, a by WIBOR pozostał do 2025, a może nawet 2027, zanim się nie wykształci rynek instrumentów pochodnych na nową stopę procentową – powiedział prezes GPW M. Dietl w rozmowie z Business Insider Polska. Dodał, że produkcja nowych kredytów i innych instrumentów finansowych powinna odbywać się już na podstawie nowego wskaźnika, WIBOR powinien umrzeć śmiercią naturalną, aby nie doprowadzić do poważnych zaburzeń na rynku.

Zdaniem członka zarządu NBP P. Szałamachy opracowanie nowych ram dla wyznaczania wskaźnika WIBOR jest zasadne, ale bank centralny opowiada się za stopniowym tempem zmian w tym obszarze. Chodzi o taki harmonogram zmian, który zapewniłby, że zmiana będzie bardziej uporządkowana, zapewniała komunikację z uczestnikami rynku, ze wszystkim interesariuszami, w tym zagranicznymi. Wymaga to okresu przygotowawczego.

W ramach pakietu pomocy kredytobiorcom rząd proponuje zastąpienie WIBORu jako stawki referencyjnej dla kredytów hipotecznych nowym benchmarkiem od 1 stycznia 2023.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk