RPP: Na początku 2023 inflacja prawdopodobnie przekroczy 20%
Inflacja prawdopodobnie przekroczy 20% na początku 2023, a jej zejście do celu może zając ponad 2 lata – powiedział członek RPP P. Litwiniuk. Dodał, że ścieżka inflacji w 2023 uzależniona jest głównie od czynników regulacyjnych oraz od obowiązywania tarczy antyinflacyjnej. Zdaniem Litwiniuka w listopadzie możliwa jest dyskusja o podwyżkach stóp. W jego ocenie gdyby zarząd NBP przeprowadził zacieśnianie ilościowe (QT), to być może nie byłoby konieczności podwyżek stóp.
MRiT: Wzrost gospodarczy może w 2023 przekroczyć 2%
Nie spodziewam się recesji, a w projekcie budżetu państwa założyliśmy wzrost gospodarczy w przyszłym roku na poziomie 1,7% - powiedział minister rozwoju i technologii W. Buda. Dodał, że przy rozwiązaniach dotyczących kosztów energii w 2023 wzrost PKB może przekroczyć 2%.
Nasza prognoza wzrostu PKB w 2023 (1,5%) jest bardzo bliska rządowej, przy czym w naszej ocenie dominują ryzyka w dół. Nie zmienia to faktu, że w obecnych uwarunkowaniach prognozy wzrostu gospodarczego są obarczone wyjątkowo wysoką niepewnością, m.in. w związku z nieprzewidywalną sytuacją geopolityczną.
MWF: Polskie finanse publiczne w stabilnym stanie
Deficyt sektora general government wyniesie w Polsce w tym roku 4,1% PKB, a w 2023 obniży się do 3,1% PKB. W kolejnych latach (2024-27) ma oscylować w okolicach 4% PKB – ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy w raporcie Fiscal Monitor. Towarzyszył będzie temu relatywnie stabilny dług publiczny do PKB, który ma wzrosnąć z 48,7% PKB w 2022 do 49,9% PKB w 2027.
Nasza ocena finansów publicznych w Polsce jest nieco mniej optymistyczna. Spodziewamy się, że deficyt wzrośnie z ok. 4,5% PKB w 2022 w okolice 7% w roku przyszłym z uwagi na wysokie koszty fiskalne rozwiązań mających na celu ograniczenie wzrostów cen nośników energii, w tym wydłużenie tarczy antyinflacyjnej. W roku wyborczym nie można także wykluczyć dalszego wzrostu wydatków socjalnych. W średniej perspektywie presję na wzrost relacji długu do PKB będą wywierały wyższe koszty jego finansowania oraz mniej korzystne kształtowanie się mianownika po wygaśnięciu szoku inflacyjnego.
Decyzja TSUE w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału dopiero w przyszłym roku
Wczoraj miała miejsce rozprawa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umów kredytów walutowych. Przed wyrokiem TSUE ma poznać opinię rzecznika generalnego, która ma zostać przedstawiona 16 lutego 2023. Oznacza to, że wyrok TSUE w tej sprawie zapadnie w przyszłym roku.
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
ING Bank Śląski analizy i komentarze
ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK | TWITTER