• Odbierz prezent
Wiadomości krajowe - MinFin: Zwalnia prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych
fot. freepik.com

Ministerstwo Finansów już sfinansowało tegoroczne potrzeby pożyczkowe, kolejne emisje w tym roku służą prefinansowaniu potrzeb przyszłorocznych. To prefinansowanie ostatnio nieco zwolniło, na wczorajszym przetargu zamiany MinFin sprzedało obligacje za PLN2,05mld odkupując zapadające w przyszłym roku papiery za PLN1,95mld. Inwestorzy podstawili do odkupu obligacje za PLN2,9mld.

Choć formalnie MinFin podało, że po wczorajszym przetargu stopień prefinansowania przyszłorocznych potrzeb wynosi ok. 8%, musimy pamiętać, że na koniec października rezerwa płynnych środków w budżecie sięgnęła PLN157mld. Spora część z tych środków zostanie na rachunkach pewnie na koniec grudnia tego roku. Pomimo nowelizacji budżetu przyspieszająca inflacja napędza dochody, co poprawi wynik budżetu w 2021. Szacujemy, że przy braku ekstra wydatków na koniec roku przyszłoroczne potrzeby mogą być już prefinansowane w co najmniej 25%.


ING Bank Śląski

ING Bank Śląski - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk