Reklama
WIG82 564,71+1,23%
WIG202 434,40+1,65%
EUR / PLN4,32+0,06%
USD / PLN4,00+0,32%
CHF / PLN4,42+0,31%
GBP / PLN5,05+0,26%
EUR / USD1,08-0,26%
DAX18 495,13+0,10%
FT-SE7 958,25+0,33%
CAC 408 249,17+0,54%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,93+0,27%
ROPA WTI81,97+0,31%
ZŁOTO2 205,17+0,61%
SREBRO24,60+0,12%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości krajowe: Glapiński optymistyczny, ale ostrożny - na zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych musimy poczekać

Wiadomości krajowe: Glapiński optymistyczny, ale ostrożny - na zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych musimy poczekać | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Procesy inflacyjne

  • Prezes NBP A. Glapiński zapowiedział koniec inflacyjnego płaskowyżu i szybkie zejście inflacji w kierunku celu. Po szczycie w lutym (ok. 18,5%r/r) bank centralny oczekuje gwałtownego spadku w kolejnych miesiącach w skali ok. 10 pkt. proc. do końca tego roku. W ocenie prof. Glapińskiego inflacja spadnie do jednocyfrowych poziomów na przełomie sierpnia i września. Według najnowszej projekcji NBP na koniec 2023 inflacja ma nieznacznie przekraczać 7%.
  • Dodatkowo, zdaniem prezesa NBP, nie ma zagrożenia utrzymywaniem się podwyższonej inflacji bazowej. Wg NBP będzie ona z pewnym opóźnieniem obniżać się w ślad za inflacją CPI.

 

 

Perspektywy polityki pieniężnej

  • Pomimo dużego optymizmu prezesa w kwestii perspektyw inflacji, RPP nie zdecydowała o formalnym zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych, gdyż nadal istnieją zagrożenia dla CPI, a Rada nie jest jednoznacznie przekonana, że inflacja będzie spadała. Prezes Glapiński zapowiedział, że RPP nie będzie tolerować przerwania procesu dezinflacji i nie wyklucza podwyżek gdyby zaszła taka potrzeba. Należy przy tym zwrócić uwagę, że biorąc pod uwagę długość pauzy (stopy pozostają bez zmian od pół roku) być może należałoby ewentualny ruch w górę traktować jako część nowego cyklu.
  • Prezes Glapiński stwierdził, że Rada nie rozważa kiedy rozpocząć obniżki stóp procentowych. Ostrożność co do deklaracji dotyczących ewentualnych obniżek stóp może być związana z ostatnim zaostrzeniem retoryki głównych banków centralnych, które obawiają się utrwalenia podwyższonej inflacji. Prezes NBP podkreślił, że RPP zacznie łagodzić politykę pieniężną kiedy będzie przekonana, że inflacja będzie szybko spadała do celu. Na chwilę obecną nie jest jasne, czy będzie to 2023, czy 2024 rok.
  • Zwracamy także uwagę, że ECB czy Fed uważają, że inflacja 5-7% to duży problem (ze względu na np. odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych etc., ryzyko wystąpienia spirali płacowo-cenowej) podczas gdy prezes NBP ocenił, że spadek inflacji do tego poziomu to duży sukces i dodał, że społeczeństwo nie zauważa takiej inflacji.
Reklama

 

Podsumowanie

  • Przebieg wczorajszej konferencji nie przyniósł zaskoczeń. Prezes NBP prezentował duży optymizm nt krótkoterminowych perspektywy inflacji, ale dużą ostrożność w kontekście decyzji w sprawie stóp procentowych. A. Glapiński nie zadeklarował końca cyklu podwyżek, dopuszczał możliwość obniżek pod koniec 2023 roku, ale jednocześnie powiedział, że RPP na razie nie rozmawia na ten temat.
  • Podobnie jak NBP spodziewamy się dużego spadku inflacji CPI do końca 2023 roku, ale widzimy dużo ryzyk utrudniających dojście inflacji do celu w kolejnych latach. Po pierwsze, inaczej niż NBP uważamy, że inflacja ma również krajowe źródła. Po drugie, oceniamy, że obecnie trwa odwracanie zewnętrznych szoków podażowych, które spowodują spadek inflacji towarów. Mamy jednak obawy dotyczące inflacji cen usług, które są powiązane z tempem płac i kondycją rynku pracy. Bieżące spowolnienie gospodarcze w Polsce i  w największych gospodarkach ma nietypowy przebieg. W szczególności wciąż utrzymuje się bardzo mocny rynek pracy, w efekcie negocjowane podwyżki płac w Eurolandzie są wysokie, a  w Polsce mamy wzrost płac który utrudnia szybki spadek inflacji. To jeden z powodów dla których Fed i ECB są znacznie bardziej ostrożne w deklarowaniu sukcesu w walce z inflacją. Po trzecie, inaczej niż NBP, obawiamy się uporczywości wysokiej inflacji bazowej.
  • W takim otoczeniu nie widzimy przestrzeni do obniżek stóp procentowych w tym roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że kolejnym ruchem ze strony RPP będzie obniżka stóp, ale rozpoczęcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej nie rozpocznie się w naszej ocenie wcześniej niż w 2024 z uwagi na utrzymujące się na wysokim poziomie ryzyka inflacyjne.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama

Czytaj dalej