Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99+0,01%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,06%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości krajowe – co wpływa na kurs złotego? Prezes NBP komentuje i zapowiada dalsze kroki

Wiadomości krajowe – co wpływa na kurs złotego? Prezes NBP komentuje i zapowiada dalsze kroki | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynek pracy: Żądania płacowe będą rosnąć. W październiku dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zgodnie z oczekiwaniami wyniosła 0,5%r/r, wobec 0,6% we wrześniu. Płace okazały się jednak nieco słabsze (8,4%r/r) od prognoz naszych i konsensusu niż my i konsensus (9,0%r/r i 8,9%r/r odpowiednio).

Naszym zdaniem w zatrudnieniu słabnie efekt zwolnień po tym jak wygasła gwarancja zatrudnienia z tarcz antykryzysowych. W coraz mniejszy stopniu miesięczne zmiany zatrudnienia odbiegają w dół od wahań sezonowych. Chwilowe zagrożenie w 4kw21-1kw22 to wysoka fala pandemii w Europie. Naszym zdaniem to efekt przejściowy, gospodarka uodparnia się na pandemię. Zaś obecnie historycznie wysoki odsetek firm planuje zatrudnienie. Na krajowym rynku obserwujemy także strukturalne niedopasowanie podaży i popytu na pracę, co widać w rekordowym odsetku nieobsadzonych wakatów. Badania NBP pokazują, że odsetek firm, które mówią o wolnych wakatach wynosi ok. 47% i jest najwyższy od 2016

Udział przedsiębiorstw planujących wzrost zatrudnienie zatrudnienia jest w tej chwili najwyższy w historii badań NBP. Dochodzimy też do bariery rozwoju w postaci niedoboru pracowników. Firmy mają świadomość, że żądania płacowe mogą być silniejsze niż zwykle – z jednej strony będą one wynikać z wysokiej inflacji, a z drugiej z siły przetargowej pracowników ze względu na niedobory siły roboczej.

Wszystko wskazuje na to, że efekty drugiej rundy – w postaci podwyżek cen ze względu na rosnącą presję płacową – pojawią się bardzo szybko. Naszym zdaniem odsetek firm, gdzie koszty pracy będą rosły szybciej niż wydajność, będzie bardzo szybko szedł w górę. To też ważny argument za naszą wyższa prognoza inflacji bazowej niż zakłada NBP. Zachowanie inflacji bazowej wskazuje, że wzrost cen zaczyna się utrwalać na podwyższonym poziomie i to wynika naszych własnych prognoz, ale widać to również w projekcji NBP.

Reklama

 

Prezes NBP tym razem stara się wesprzeć złotego

W piątek Prezes NBP A. Glapiński skomentował istotne osłabienie złotego w ostatnich dniach. Prezes NBP uznał, że wynika ono głównie z umocnienia dolara na świecie. Niekorzystnie wpływa również wzrost zakażeń koronowirusem w Europie i w Polsce oraz napięta sytuacja na granicy z Białorusią, która przyczyniła się do przejściowego odpływu kapitału z obligacji skarbowych i GPW. Przypomniał, że kurs złotego jest płynny i jeśli zmiany nie są silne, to nie należy spodziewać się reakcji NBP. A. Glapiński powiedział, że NBP w bieżącym roku nie prowadził interwencji na rynku walutowym, jednak wciąż zastrzega sobie do nich prawo. Dodał, że w warunkach obecnej podwyższonej inflacji dalsze osłabianie złotego nie byłoby spójne z polityką stóp procentowych NBP.

Dane w tym tygodniu: wciąż lepsze niż w regionie

W tym tygodniu poznamy dane o produkcji przemysłowej (dzisiaj) oraz sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej (oba wskaźniki we wtorek) za październik.

Spodziewamy się wzrostu produkcji o 6,5%r/r wobec konsensusu na poziomie 5,4%r/r oraz wzrostu o 8,8%r/r we wrześniu. Październikowy odczyt PMI pokazał utrzymanie wzrostu bieżącej produkcji oraz zamówień. Dotyczyło to jednak tylko popytu wewnętrznego – zamówienia z zagranicy spadły drugi miesiąc z rzędu, co odzwierciedla raczej zakłócenia w łańcuchach dostaw uderzające w sektor samochodowy (Skoda stoi do końca roku), niż wpływ Covid w Zachodniej Europie, bo ten ujawni się mocniej w danych listopadowych.

Reklama

Naszym zdaniem sprzedaż detaliczna wzrosła 6,6%r/r realnie, jesteśmy blisko konsensusu rynkowego na poziomie 6,1%r/r, we wrześniu wzrost sprzedaży wyniósł 5,1%r/r.

Produkcja budowlana wzrosła naszym zdaniem 3,3%r/r, konsensus zakłada podobnie, we wrześniu dynamika produkcji wyniosła 4,3%r/r.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama

Czytaj dalej