• Odbierz prezent
Wiadomości giełdowe: WIGSpożywczy największym wygranym sesji na GPW

Środowa sesja na warszawskim parkiecie była czwartą z rzędu podczas której jednym z kluczowych wydarzeń było mierzenie się inwestorów z oporem na poziomie 2100 pkt. na indeksie WIG20. Obecnie pojedynek wygrywa strona podażowa, gdyż kupujący widocznie skapitulowali na wskazanym poziomie, co przełożyło się na spadki. Powyższemu sprzyja konsolidacyjne otoczenie na rynkach bazowych, lecz co warte zauważenia, warszawski parkiet w dniu wczorajszym zachowywał się wyraźnie gorzej. Dalsze losy warszawskiego indeksu blue chipów nie są jednakże jeszcze przesądzone, gdyż poziom 2000 pkt. jawi się obecnie jako kluczowy poziom wsparcia, który może zatrzymać spadki. W związku z brakiem istotnych wydarzeń makroekonomicznych w najbliższym czasie i oczekiwaniem na sezon wyników spółek w Stanach Zjednoczonych, warszawskie indeksy mogą być zdane na kierunek obrany przez rynki bazowe.

Czynnikiem, który w dniu wczorajszym negatywnie wpływał na warszawski parkiet był komunikat Rady Polityki Pieniężnej, która pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Niemniej jednak w komunikacie RPP wymieniono interwencje walutowe jako jeden ze swoich instrumentów, który ma służyć wzmocnieniu oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę. Powyższe można odczytywać jako potencjalną zapowiedź kolejnych interwencji, które miałyby na celu osłabienie polskiego złotego. Biorąc pod uwagę wyraźną ujemną korelację kursu polskiego złotego do dolara względem notowań WIG20, powyższe stanowi obecnie element zagrożenia.

Wśród spółek w dniu wczorajszym pozytywnie wyróżniały się podmioty z WIGSpożywczy, który zyskał 2,29% i wraz z WIG-Media (1,48%) oraz WIG-Motoryzacja (0,67%), były to jedyne subindeksy, które zakończyły dzień wzrostami. Z drugiej strony najgorzej radziły sobie WIG-Chemia (-3,27%) i WIG-Telekomunikacja (-2,15%).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Poranne notowania kontraktów terminowych na S&P 500 i DAX 30 wskazują na neutralny początek sesji w Warszawie. Na świecie, z uwagi na brak istotniejszych wydarzeń makroekonomicznych w tym tygodniu, nadal może przeważać chęć realizacji zysków po ostatnich wzrostach z uwagi na obawy odnośnie utrzymującego się wysokiego tempa zachorowań na COVID-19. W kolejnych tygodniach kierunek na globalnych indeksach akcji wyznaczy przebieg sezonu publikacji wyników kwartalnych na Wall Street który rozpocznie się 15 stycznia.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk