• Odbierz prezent
Wiadomości giełdowe. WIG-Nieruchomości liderem wzrostów na GPW, WIG-Banki po raz kolejny z solidnym przyrostem notowań

Kolejny tydzień maja rozpoczął się w wyraźnie optymistycznych nastrojach na warszawskim parkiecie. WIG20 był najsilniej rosnącym indeksem, zyskując 1,71%, przy jedynie 4 spółkach z 20 kończących sesję spadkami. Najmocniej do wzrostów całego indeksu przyczyniły się Allegro (+6,13%), Pekao (+4,20%) i CD Projekt (+4,15).

Powyższe wskazuje,

iż za dobrą kondycją krajowego rynku w dniu wczorajszym stało wiele niezależnych sektorów. Niemniej jednak liderem w dniu wczorajszym widocznie był WIG-Nieruchomości (+3,55%), który zyskiwał po ogłoszeniu przez rząd programu Polski Ład, który zakłada możliwość zaciągania kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, co jest pozytywną informacją z punktu widzenia deweloperów, ze względu na potencjalnie zwiększony popyt na mieszkania. Dobrze radziły sobie także po raz kolejny banki (WIG-Banki +2,38%), które również mogą zyskać na powyższych zmianach.

Wczorajsza sesja na WIG20 zbliżyła notowania indeksu ponownie do rejonu 2150 pkt.,

których osiągnięcia warszawski indeks blue chipów był bliski w ubiegły poniedziałek. Na chwilę obecną wzrost WIG20 o blisko 2% jest pokazem siły kupujących i pozwala oczekiwać zakończenia korekty i wybicia na wyższe poziomy. Niezmiennie dobrze radzą sobie niższe segmenty rynku, w szczególności sWIG80, który konsekwentnie osiąga nowe lokalne szczyty.

Na rynkach bazowych sesja w poniedziałek przebiegła w mniej byczych nastrojach,

co jest potwierdzeniem siły krajowych inwestorów. Niemiecki DAX 30 nie pokonał szczytu na poziomie 15 501 pkt., co zaowocowało relatywną konsolidacją i wynikiem -0,13% w ostatecznym rozrachunku. Sesja w Stanach Zjednoczonych również nie przejdzie do historii. S&P 500 traciło w pierwszych godzinach sesji, aby na koniec odrobić część strat i zakończyć dzień z wynikiem -0,25%, a Nasdaq 100 z wynikiem -0,6%.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

W związku z faktem, iż indeksy amerykańskie odrabiały część strat z okresu trwania sesji europejskiej już po zamknięciu parkietów na Starym Kontynencie, kontrakt na DAX 30 wskazuje na 0,6% wzrost w godzinach porannych jako dostosowanie do wczorajszej sesji za oceanem. Kontrakty na S&P 500 wskazują na dodatkowy wzrost o blisko 0,4%, co tworzy pozytywne otoczenie do startu sesji w Warszawie i powinno wspierać kupujących.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk