• Odbierz prezent
Wiadomości giełdowe: Usługi w USA – bez zadyszki?
fot. Materiał własny

W listopadzie wskaźnik ISM określający aktywność w usługach w USA wzrósł do 56,5 wobec 54,4 miesiąc wcześniej. Odczyt był wyraźnie powyżej oczekiwań rynkowych. Wg badań ISM, w przeciwieństwie do przemysłu, sytuacja w usługach jest relatywnie lepsza – aktywność gospodarcza w tym sektorze rośnie 30 miesiąc z rzędu. 13 z 16 działów usług odnotowuje wzrost.

Wiadomości giełdowe: Usługi w USA – bez zadyszki?  - 1

Ciągle rosną, choć nieco słabiej nowe zamówienia, zwiększa się zatrudnienie, przy jednoczesnym osłabieniu popytu zagranicznego – drugi miesiąc z rzędu kurczą się zamówienia eksportowe. Nieco wolniej choć wciąż zwiększają się zaległości w realizacji zamówień. Utrzymuje się wzrost cen, przy czym presja cenowa zmniejsza się. Niedobrze sytuacja wygląda w przypadku zapasów – są zbyt niskie w stosunku do popytu.

Wiadomości giełdowe: Usługi w USA – bez zadyszki?  - 2

W warunkach słabnącego popytu i dalszego chłodzenia koniunktury w USA przez restrykcyjną politykę pieniężną sytuacja w usługach pozostaje podporą dla utrzymania wzrostu gospodarczego. Publikowany wczoraj indeks ISM to drugie dane z USA z okolic tego weekendu (w piątek rynek pracy), które pokazują, że koniunktura za oceanem ulega schłodzeniu w bardzo powolnym tempie. To z jednej strony dobrze, ale z drugiej na pewno stawia znaki zapytania po stronie perspektyw redukcji inflacji.

Wiadomości giełdowe: Usługi w USA – bez zadyszki?  - 3


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk