Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,01%
USD / PLN4,00+0,15%
CHF / PLN4,43+0,10%
GBP / PLN5,05+0,14%
EUR / USD1,08-0,15%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości giełdowe: rewelacyjny start na warszawskim parkiecie! „Minutki” FOMC hamulcem dla rentowności?

Kamil Cisowski | 09:24 17 luty 2022
Wiadomości giełdowe: rewelacyjny start na warszawskim parkiecie! „Minutki” FOMC hamulcem dla rentowności? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Europejskie rynki nie zdołały podczas środowej sesji kontynuować wtorkowego odbicia. Głównym problemem dla popytu pozostaje walka amerykańskiej administracji o przekonanie opinii publicznej, iż pomimo poniedziałkowych deklaracji Rosji, zaangażowanie wojskowe Moskwy na granicy z Ukrainą nie tylko się nie zmniejsza, ale wręcz powiększa. Druga strona ogłasza z kolei, że kolejne oddziały opuszczają Krym, a przepychanka na najwyższym globalnym szczeblu robi się coraz dziwniejsza – dwie strony twierdzą dokładnie przeciwne rzeczy, nie przedstawiając żadnych dowodów co do faktycznej sytuacji.

Zważywszy, że wiarygodność USA jest jednak znacznie większa, wczoraj w trakcie dnia główne europejskie rynki walczyły o wyjście nad poziom neutralny. Nie wszędzie się to udało, najsłabszy spośród głównych indeksów DAX stracił 0,28%, a najsilniejszy IBEX zyskał 0,22%.

 

W Warszawie zobaczyliśmy rewelacyjny start handlu,

ale też skala późniejszej przeceny była większa niż w zachodniej części kontynentu, więc finał okazał się bardzo podobny – WIG20 wzrósł o 0,14%, mWIG40 o 0,07%, a sWIG80 spadł o 0,15%. Po chwilowej nadziei na odwrócenie trendu spadkowego do dolnego ograniczenia lutowej konsolidacji powraca Allegro (-3,82%), reszta spadków była raczej płytka. Obiektami spekulacji opartej o ogólny sentyment pozostają Dino (-1,01%) i CCC (-1,49%).

Reklama

 

Bardzo ciekawą sesję obserwowaliśmy w USA

Przed otwarciem zaprezentowano świetne dane o sprzedaży detalicznej (3,8% m/m vs. 2,1% m/m), których pozytywnego wydźwięku nie umniejsza nawet to, że już wcześniej bardzo słabe liczby za grudzień zrewidowano w dół o 0,6pp ani fakt, że rosnącą rolę we wzroście odgrywa po prostu inflacja (w USA sprzedaż detaliczna podawana jest w cenach zmiennych), której kontrybucja w tym roku może przekraczać 60% całego wzrostu. Obawy o bardzo gwałtowne zacieśnienie w USA sprawiają, że najwyraźniej solidne liczby ze sfery realnej budzą strach, bo po publikacji kontrakty futures zaczęły spadać – zaznaczam, że swoją negatywną rolę odgrywała też silnie rosnąca ropa, której używamy obecnie jako miernika obaw o wojnę na Ukrainie.

Po około procentowej przecenie NASDAQ i nieco mniejszej S&P500 indeksy przez większość handlu pozostawały stabilne, a uspokojeniu nastrojów mógł sprzyjać fakt, że po ponownym przetestowaniu 96 USD przez WTI, ropa do końca sesji znacznie się przeceniała i zeszła nawet poniżej wtorkowych minimów. Wyczekiwanie skończyło się wraz z „minutkami” ze styczniowego posiedzenia Fed, które zostały przyjęte pozytywnie, wywołując korektę rentowności amerykańskiego długu skarbowego i zamknięcie S&P500 wzrostem o 0,09%.

 

W godzinach porannych nastroje wydają się znowu pogarszać,

natomiast cały czas liczymy na zakończenie tygodnia powyżej poziomów z wczorajszego zamknięcia. W dyskusji z posiedzenia FOMC nie znaleźliśmy absolutnie żadnych sygnałów tego, że Komitet myśli o siedmiu podwyżkach stóp w tym roku oraz że chce rozpocząć zacieśnienie od ruchu o 50 pb. W ciągu najbliższych dwóch dni, które nie będą obfitowały w istotne dane, na zachowanie giełd wpływ będzie miała oczywiście sytuacja za naszą wschodnią granicą, ale warto także uważnie śledzić wypowiedzi członków FOMC. Dziś ponownie wypowiadał się będzie enfant terrible, J. Bullard, ale także L. Mester, a jutro C. Waller.

Reklama

Wprawdzie teoretycznie najważniejsze słowa mogą paść z ust L. Brainard w piątek z uwagi na jej drugą pozycję na liście najważniejszych osób w Rezerwie Federalnej, ale to Mester i Waller są teoretycznie najbardziej prawdopodobnymi sojusznikami Bullarda, nie mówiąc jednak do tej pory niczego, co sugerowałoby, że zgadzają się z jego radykalnymi obecnie poglądami na temat zacieśnienia. Gdyby się od nich odcięli, pojawiłaby się szansa na rewizję zawyżonych naszym zdaniem oczekiwań rynkowych odnośnie podwyżek.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama

Czytaj dalej