• Odbierz prezent
Wiadomości giełdowe: mocne dane z USA
fot. materiał własny

Piątkowe dane z rynku pracy w USA zaskoczyły dwutorowo. Z jednej strony zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w maju o 339 tys. etatów wobec 294 tys. po korekcie w górę o 41 tys. w kwietniu, podczas gdy rynek oczekiwał majowego wzrostu na poziomie 193 tys. Dane za marzec także zostały skorygowane w górę.

Wiadomości giełdowe: mocne dane z USA  - 1

 

Wzrost miejsc pracy miał miejsce głównie w sektorze usług. Z drugiej strony mieliśmy negatywną niespodziankę dla stopy bezrobocia - ta wzrosła w maju o 0,3 p.p., do 3,7% wobec oczekiwań na poziomie 3,4%. Wskaźnik aktywności zawodowej od marca pozostaje niezmieniony.

Wiadomości giełdowe: mocne dane z USA  - 2

 

Dynamika płac w ujęciu r/r spowolniła w maju o 0,1 p.p., do 4,3%, a m/m po wyrównaniu sezonowym obniżyła się do 0,3%. Pomimo silniejszego wzrostu stopy bezrobocia piątkowe dane wskazują, że rynek pracy w USA pozostaje mocny i utrzymuje charakter proinflacyjny, co powinno zwiększać prawdopodobieństwo utrzymania jastrzębiego nastawienia Fed.

Wiadomości giełdowe: mocne dane z USA  - 3


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk