• Odbierz prezent
Wiadomości giełdowe. Minorowe nastroje na GPW. Notowania CCC z ponad 3 proc. spadkiem cen

Za nami druga z rzędu sesja na GPW w Warszawie, która odbyła się w minorowych nastrojach. Początek handlu na WIG20 zapowiadał jednak, że po środowych spadkach będziemy świadkami odbicia indeksu, który około godziny 14:00 znalazł się na poziomie 2020 punktów. Sytuacja uległa jednak zmianie w ostatnich, trzech godzinach handlu, gdy strona podażowa rynku skierowała indeks krajowych blue chipów poniżej przedwczorajszego zamknięcia.

Szerokiemu rynkowi nie pomagały również małe i średnie spółki,

które zakończyły handel na jeszcze niższych poziomach niż WIG20. Wśród największych spółek, najgorzej zachowywały się walory PKN Orlen (-3,47%), CCC (-3,12%) oraz Orange Polska (-2,30%). Zachowanie krajowego rynku akcji nie odbiegało od tego, co widzieliśmy na rynkach bazowych Europy zachodniej.

Zarówno DAX30, jak i CAC40 zakończyły handel z ujemnymi stopami zwrotu

Po kilku dniach mocnych wzrostów, inwestorzy realizowali również zyski na kontraktach terminowych na ropę naftową. Ropa WTI zakończyła notowania w pobliżu 60USD za baryłkę. Dla notowań surowca w dłuższym terminie kluczowa będzie jednak odbudowa strony popytowej rynku po okresie negatywnego wpływu pandemii COVID-19. W szczególności chodzi o zapotrzebowanie na produkty ropopochodne, takie jak paliwo lotnicze JET.

Ostatnie dane z hub-u AmsterdamRotterdam-Antwerp (ARA) pokazują wzrost zapasów ww. paliwa do 983,000 ton,

co stanowi ponad 110% wzrost w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku. Spadkowa sesja nie ominęła również inwestorów obecnych na rynkach akcji w Stanach Zjednoczonych. Otoczeniu nie pomagały w szczególności dane z tamtejszego rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 861 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 765 tys. wobec 848 tys. poprzednio, po korekcie z 793 tys.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Wczorajsze, słabe zachowanie rynków akcji jest obecnie dyskontowane przez inwestorów w Japonii, gdzie indeks Nikkei225 traci ponad 0,5%. Z kolei kontrakty terminowe na DAX30 zyskują lekko w godzinach rannych, a instrumenty z ekspozycją na S&P500 znajdują się minimalnie „pod kreską”. Powyższe powinno implikować neutralne otwarcie sesji w Warszawie.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk