• Odbierz prezent
Wg UOKiK banki nie łamią prawa, wypowiadając umowy giełdom kryptowalut

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin w maju tego roku wystosowało pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) w sprawie wypowiadania przez banki umów o świadczenie usług dla podmiotów oferujących obrót walutami cyfrowymi, takich jak giełdy i kantory kryptowalut. Obie instytucje odpowiedziały na pismo Stowarzyszenia, o czym poinformowało ono w środę 26 września.

 

Z listu otwartego opublikowanego przez Polskie Stowarzyszenie Bitcoin wynika, że zarówno UOKiK, jak i RPO nie uznały działania banków w stosunku do giełd i kantorów kryptowalut za bezprawne i nieuzasadnione. Obie instytucje nie znalazły również podstaw do podjęcia jakichkolwiek dalszych działań w tej sprawie.

Czytaj także: Polskie Stowarzyszenie Bitcoin chce 'zmusić' banki do współpracy ze środowiskiem kryptowalut

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB) zamierza podjąć działania, mające na celu przeciwdziałanie wypowiadaniu umów prowadzenia rachunku bankowego osobom działającym na rynku kryptowalut i ‘zmuszenie’ banków do zawierania umów z takimi osobami. W tym celu zamierza wystosować pismo do Urzędu Ochrony K.. Czytaj
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin chce 'zmusić' banki do współpracy ze środowiskiem kryptowalut

 

Rzecznik Praw Obywatelskich w odpowiedzi na pismo PSB odniósł się do kampanii informacyjnej organizowanej przez KNF i NBP, ostrzegającej przed niebezpieczeństwem inwestowania w kryptowaluty, pomijając problem ograniczania możliwości prowadzenia działalności gospodarczej giełdom i kantorom kryptowalut, którym banki wypowiedziały umowy bankowe.

 

Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że piętnaście instytucji bankowych, które zdecydowały się wypowiedzieć umowy o prowadzenie rachunków firmowych podmiotom związanym z obrotem kryptowalutami nie posiada tzw. „kolektywnej pozycji dominującej”, co oznacza że jest ich zbyt mało, aby zagrozić konkurencyjności w tej branży. UOKiK przyznał również, że działania banków mogą być uzasadnione brakiem konkretnych regulacji rynku kryptowalut. Mimo tego, urząd podziękował za cenny sygnał rynkowy.

 

Decyzje banków, które systematycznie wypowiadały umowy o prowadzenie rachunków firmowych giełdom i kantorom kryptowalut wymiernie przyczyniły się do ich masowej emigracji poza granicę kraju, bądź rezygnację z przyjmowania wpłat w walutach fiducjarnych.

 

Odpowiedzi obu urzędów nie powinny być zaskoczeniem dla obserwatorów rynku kryptowalut w Polsce. Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest organem docelowo zajmującym się ograniczaniem konkurencyjności i możliwości prowadzenia działalności przez podmioty gospodarcze, natomiast UOKiK w wypowiedziach swoich przedstawicieli wielokrotnie prezentował sceptyczny stosunek do kryptowalut, niejednokrotnie zestawiając je z typowymi oszustwami finansowymi w postaci piramid finansowych, co dodatkowo wzmocniła czerwcowa kampania informacyjna KNF.

Czytaj także: Kim będziesz, kiedy bańka pęknie? KNF w kampanii społecznej myli kryptowaluty z piramidami finansowymi

Kampania społeczna organizowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, mająca na celu ostrzeganie konsumentów przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w kryptowaluty, piramidy finansowe, a także przed rynkiem Forex, o której wspominaliśmy jakiś czas temu, nabiera tempa. W ostatni dzień maja, na oficjal.. Czytaj
Kim będziesz, kiedy bańka pęknie? KNF w kampanii społecznej myli kryptowaluty z piramidami finansowymi

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk