• Odbierz prezent
Wg ministra Jacka Sasina dywidendy "ogałacają" spółki Skarbu Państwa

W poniedziałek 24 lutego minister aktywów państwowych Jacek Sasin wysłał kolejny negatywny sygnał dla inwestorów skupiających się na spółkach dywidendowych Skarbu Państwa. Sasin przyznał, że jest przeciwny „ogałacaniu” państwowych spółek przez regularną wypłatę dywidend z osiągniętego zysku. Wg ministra spółki powinny skupić się przede wszystkim na reinwestowaniu osiągniętych zysków.

 

Na poniedziałkowej konferencji prasowej minister Jacek Sasin przyznał, że nie jest zwolennikiem wypłacania przez spółki Skarbu Państwa dywidend, które „ogałacałyby” je z osiągniętych zysków. Spółki powinny zamiast tego skupiać się na inwestycjach, do czego ministerstwo aktywów państwowych będzie „zachęcać”.

Nie jest to dobra wiadomość dla akcjonariuszy indywidualnych, inwestujących długoterminowo w spółki Skarbu Państwa. Same spółki również mogą stracić i tak już nikłe zainteresowanie ze strony inwestorów indywidualnych.

Nie jest to pierwszy sygnał ze strony rządu, wskazujący na chęć obniżenia stóp dywidend, a nawet zawieszenia regularnych wypłat w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. W sierpniu zeszłego roku opublikowano ustawę budżetową na 2020 r., w której założono niższy wpływ do budżetu z tytułu dywidend, wynoszący 1,47 mld złotych. Dla porównania, w 2019 r. było to rekordowe 3,5 mld złotych, a w 2018 r. 2,8 mld złotych.

 

Na warszawskiej giełdzie znajduje się obecnie czternaście spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, z których m.in. PKN Orlen i Pekao wypłacają dywidendę nieprzerwanie od 2013 r.

Czytaj także: Cena z kosmosu? Nie, z Polski. Skąd biorą się problemy polskiego górnictwa i energetyki?

W poniedziałek odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy we wszystkich kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej, dzień później zaś górnicy po raz kolejny zablokowali tory, tym razem przy terminalu przeładunkowym w śląskim Sławkowie. O co chodzi? Między innymi o masowy import rosyjskiego węg.. Czytaj
Cena z kosmosu? Nie, z Polski. Skąd biorą się problemy polskiego górnictwa i energetyki?

 

Notowania: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/TSXV:PGE/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk