• Sklep
  • Odbierz prezent
Wg danych KNF banki w Polsce zarabiają coraz więcej

W środę 20 lutego Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała skonsolidowane wyniki sektora bankowego za 2018 r. Zysk netto podmiotów bankowych w zeszłym roku był o 7,5% wyższy niż w 2017 r., zaś przychód pozyskany z odsetek wzrósł o ponad 5% w stosunku do poprzedniego roku. O ponad 10% spadły natomiast przychody z tytułu bankowych prowizji.

 

Zysk netto sektora bankowego (wliczając to oddziały zagraniczne) wyniósł ponad 14,7 mld złotych, w porównaniu do 13,6 mld PLN w 2017 r., co jest wzrostem o 7,5% r/r.  Przychody z tytułu samych odsetek oszacowano na ponad 44,8 mld PLN, w stosunku do 42,6 mld PLN z poprzednim okresie, co oznacza wzrost o 5,2%. Dość znacząco zmalały natomiast przychody z tytułu prowizji - z ponad 13,7 mld PLN w 2017 r. do 12,3 mld w 2018 r., co jest spadkiem o 10,5%. Całkowite przychody operacyjne były jednak o 1,8% wyższe niż w 2017 r. i wyniosły ponad 65,1 mld złotych.

Kwota rezerw wyniosła w 2018 r. niewiele ponad 1 mld złotych i była wyższa aż o 38% w stosunku do 2017 r., kiedy bankowe rezerwy wyniosły 728 mln PLN.

Czytaj także: PKO BP i blockchain - innowacyjna technologia w największym polskim banku

Największy polski bank PKO BP poinformował w poniedziałek 17 września o pomyślnym wdrożeniu technologii blockchain, która ma służyć m.in. ułatwieniu kontaktu klientów z bankiem. PKO BP chwali się, że jest pierwszą polska instytucją finansową, która zdecydowała się na zastosowanie blockchain. W jaki.. Czytaj
PKO BP i blockchain - innowacyjna technologia w największym polskim banku

 

Indeks skupiający spółki bankowe WIG-Banki jest notowany obecnie po ponad 7732 pkt., co jest wzrostem o 1,4%.

Komisja Nadzoru Finansowego każdego roku w drugiej połowie lutego publikuje wyniki finansowe sektora bankowego, nad którym sprawuje nadzór.

Czytaj także: BM Alior Bank grozi wysoka kara od KNF, mimo że sam jest poszkodowanym

Jak wynika z niejawnego protokołu kontroli przeprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) w Biurze Maklerskim Alior Banku, doszło do wielokrotnego naruszenia obowiązującego prawa i procedur podczas oferowania klientom banku funduszy kontrowersyjnego i aktualnie niewypłacalnego Domu Maklers.. Czytaj
BM Alior Bank grozi wysoka kara od KNF, mimo że sam jest poszkodowanym

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk